W czym prać pieluszki wielorazowe?

Pranie pieluszek to chyba jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów przy pieluchach wielorazowych. Istnieją teorie, że pieluchy należy gotować w wielkimi garze, a potem prasować – czyli tak jak robiły nasze babcie i mamy, albo całkiem przeciwnie – że wystarczy pranie w orzechach piorących lub proszek zrobiony w domu. Jeśli szukałaś informacji na temat prania, to na pewno spotkałaś się z którymiś mitami na temat prania wielorazówek. Całkiem niedawno trafiłam na post z przepisem konkretnie na proszek do prania pieluszek wielorazowych. Tak prane pieluszki będą powodować odparzenia i tworzyć rany przez zalegające we włóknach złogi.

Potrzebujesz odpowiedniego proszku do białego prania.

Idealny proszek spełnia konkretne wymagania. O tym będzie dalszej części postu, ale jeśli nie masz głowy do czytania składów, a chcesz w czymś prać pieluchy i chcesz, żeby były dobre dla Twojego dziecka, a także cieszyć się długo sprawną wyprawką, to podrzucam kilka pewniaków, w których możesz prać bez obaw (kolejność losowa).

W czym prać pieluszki:

  • Frosch Citrus,
  • Miocare,
  • Bryza proszek do białego: 4w1, EXPERT, Vanisz 2w1, Turbo,
  • Domol: Ultra Sensitive, do tkanin białych,
  • Biały Jeleń do prania białego,
  • Persil: Deep Clean, Regular, Sensitive,
  • Ariel + Ariel Mountain Spring,
  • Vizir do białego: Alpine Fresh + Sensitive.

Starałam się uwzględnić te bardziej eko, i te które są łatwo dostępne.

Pamiętaj, że musi to być proszek, nie nadają się płyny ani kapsułki, choć podobno kilka lat temu było inne zadanie na ten temat. Na początku prałam w Domolu Ultra Sensitiv, ale przeszkadzało mi małe, plastikowe opakowanie i dziwy zapach prania. Przerzuciłam się na Persil Deep Clean, który jest duży, w kartonie i nie mam żadnych zastrzeżeń. O tym jak prać więcej napisałam w tym artykule: Jak prać pieluszki wielorazowe?

Co musi posiadać idealny proszek do prania pieluszek wielorazowych?

Pieluszki wielorazowe, żeby były higieniczne i bezpieczne dla skóry dziecka, należy prać tylko w drogeryjnych proszkach do białego prania. Jednak nawet nie każdy drogeryjny proszek do białego prania będzie posiadał odpowiednie składniki.

Niezbędne środki:

  • anionowe środki powierzchniowo czynne lub zeolity – min. 15%, powyżej 30% może być problem z wypłukaniem – w tym mydło max. 5%,
  • związki wybielające na bazie tlenu 5-15%,
  • aktywator bielenie TAED,
  • niejonowe środki powierzchniowo czynne.

Czego unikać?

  • rozjaśniaczy optycznych,
  • substancji zapachowych,
  • fosforanów.

Ile potrzeba proszku?

Pranie pieluszek traktujemy jako pranie bardzo brudne. Uwzględniając twardość naszej wody, dawkujemy proszek według zaleceń producenta. Jeśli masz bardzo twardą wodę, to zastanów się nad filtrem do pralki zmiękczającym wodę.

Orzechy piorące i proszki DIY.

Dlaczego nie można stosować domowych środków lub orzechów piorących? Proszki DIY czy orzechy piorące nie zawierają aktywnych form tlenu, które zabijają bakterie. Pieluszki prane w ten sposób sposób nie będą zdezynfekowane. A takie pieluszki to prosta droga do odparzeń. Więcej o doparzeniach przeczytasz tu: Odparzenia – dlaczego się robią i jak je wyleczyć?

PS. Przygotowując ten wpis konsultowałam się z chemikiem, bo to tak zawiła wiedza, ale wypisałam tyle proszków, że wcale nie musicie się przejmować wymaganiami, tylko wybierzcie coś z listy :).

Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też: Tetra w prostokąt – mamalesswaste fold i inne złożenia., Pielęgnacja wełny przed pierwszym użyciem. i Pieluchowanie noworodka i małego niemowlęcia + origami z tetry


Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Chodź napić się ze mną kawy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *