Nietrafione prezenty
Prezenty zwykle są dawane z dobrą intencją, w ramach tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Nasi rodzice, dziadkowie i babcie pamiętają święta, gdy radość wywoływała tabliczka czekolady i kilka mandarynek, dlatego wciąż dawanie sprawia im wiele radości. Miło jest więc się uśmiechnąć i podziękować, bo ważny jest gest.
Jednak po co mamy chomikować rzeczy, których nie potrzebujemy? Coś, czego my nie wykorzystamy, dla kogoś innego może być spełnieniem marzeń. A chowanie tego na dnie szafy jest najgorszym rozwiązaniem. Oczywiście wyrzucenia nowych rzeczy do śmieci nawet nie biorę pod uwagę.
W związku z tym przygotowałam i opisałam sześć rozwiązań, które pomogą Ci pozbyć się niechcianych prezentów i dać im drugie, lepsze życie.
6 rozwiązań na nietrafione prezenty
Przekaż na aukcję charytatywną
Bardzo często na Facebooku tworzone są grupy dla osób w potrzebie. Grupy mają swoje wewnętrzne licytacje, za które wpłaty przelewa się na potwierdzoną zbiórkę. Jak znaleźć taką grupę?
Wpisz w Facebookowym oknie wyszukiwarki „licytacje”. Ustaw filtr na grupy i wybierz tę grupę, która Twoim zdaniem najbardziej potrzebuje pomocy. Twoje nietrafione prezenty mogą zmienić się w realną pomoc.
Podaruj komuś, kogo znasz
Zrób rozeznanie wśród rodziny i znajomych, czy kogoś nie ucieszy Twój nietrafiony prezent. Możecie też zrobić spotkanie, na którym zrobicie wymiankę nietrafionych prezentów, czym więcej osób tym lepiej, a przy okazji możecie dojeść świąteczne zapasy! 😄
Sprzedaj
Przyjęło się, że prezentów nie wypada sprzedawać, ale dlaczego? Sprzedaż jest naprawdę w porządku! Ty zyskujesz przestrzeń, a kupujący rzecz w atrakcyjnej cenie. Gdzie więc sprzedawać?
Osiedlowe / miejskie grupy sprzedażowe na Facebooku
Mogą mieć w nazwie „sprzedam”, „kupię” „bazarek”, np. „Wrocław – sprzedam” „Bazarek Wrocław i okolice”.
Lokalne grupy to bardzo wygodna opcja – nie musisz przejmować się wysyłką, kupujący nie zwlekają z zakupem, przeważnie wszystko przebiega bardzo sprawnie.
Konkretnie sprecyzowane grupy sprzedażowe na Facebooku
Na przykład: „Włosowy ryneczek: sprzedam, oddam, wymienię”, „Marie Zélie – sprzedam, wymienię, kupię” etc. Istnieje duża szansa, że szybko znajdziesz kogoś zainteresowanego swoim niechcianym prezentem.
Vinted / OLX
Tę formę sprzedaży zna chyba każdy, ale teraz przesyłki są ubezpieczone, etykiety automatycznie wypełnione, więc wystarczy tylko wystawić rzeczy, czekać aż się sprzedadzą, wydrukować etykiety i wysłać bez stresu.
Oddaj
Jeśli Twój nietrafiony prezent to coś, co ciężko sprzedać albo po prostu nie masz siły i czasu bawić się w sprzedaż, to zawsze możesz wystawić na lokalnej grupie śmieciarkowej.
Śmieciarka to potoczna nazwa facebookowej grupy „Uwaga, śmieciarka jedzie”, na której można: wrzucić zdjęcie z lokalizacją śmietnika, w którym może być coś dla kogoś interesującego, a właśnie obok niego przechodziliśmy; pozbyć się niepotrzebnych, rzeczy, do których my już nie mamy serca, a ktoś da im drugie życie (to właśnie ten przypadek z nietrafionym prezentem); znaleźć vintage perełki lub po prostu meble z IKEA – kubki, książki, ubrania też są. Więcej przeczytasz tutaj: „Uwaga, śmieciarka jedzie!” – grupa, która daje drugie życie.
Przekaż placówce
Domy dziecka, schroniska, domy samotnych matek, noclegownie dla bezdomnych mają ogromne, ale sprecyzowane potrzeby. Jeśli nie wiesz, gdzie jest potrzebna pomoc, to podrzucam link do domydziecka.org z listą potrzeb i marzeń KLIK. Wybierz swoje województwo, kategorię, np. kosmetyki, ubrania, dom i niech dzieje się magia.
Zmień przeznaczenie
Szampon do włosów, żel do twarzy, żele i płyny do kąpieli z beznadziejnym składem? Umyj nim łazienkę, podłogi, pędzle do makijażu. Kawa, której nie lubisz? Zrób peeling do ciała. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia, pomysłów możesz szukać w internecie.
Jak zapobiegać nietrafionym prezentom?
Dawanie drugiego życia nietrafionym prezentom jest fantastyczne, ale czy nie byłoby łatwiej w ogóle ich nie mieć? Jeśli przed Tobą święta albo jakakolwiek inna okazja podczas której trzeba myśleć nad prezentami, na przykład urodziny, to sprawdź mój wpis Nietrafione prezenty, jak im zapobiegać?.
Poznasz w nim sześć sprawdzonych metod, dzięki którym nie będziesz musiała się przejmować nietrafionymi prezentami. Zainspirowałam Cię jakoś? Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Napij się ze mną kawy ☕️
Masz jeszcze jakieś pytania? Zostaw w komentarzu. Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie, sprawdź też mój kanał na YouTube. Nie masz IG? No to wskakuj na Facebook 😉
Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.
Przeczytaj też:
Wełna z drugiej ręki – jak przygotować do noszenia i szycia.