Czy święta mogą być eko?

Święta less waste.

Wiele osób dopiero stając się rodzicem zdaje sobie sprawę jak ważne jest dbanie o środowisko. To od nas zależy przyszłość naszych dzieci i wnuków. Już teraz nasze dzieci nie wiedzą co to prawdziwa zima ☃️. Jeśli dopiero zaczynasz się interesować tematem less waste to przeczytaj: Less waste, co to w ogóle znaczy? i REUSE – używaj ponownie. Gdzie szukać rzeczy z drugiej ręki.

Święta generują bardzo dużo odpadów: oryginalne opakowania prezentów; plastiki, w których sprzedawane jest jedzenie; świąteczne drobiazgi i akcesoria, które nie mają właściwie żadnego zastosowania; jedzenia mam nadzieję, że nie wyrzucacie, choć to w Polsce nadal ogromny problem. Żeby choć trochę zminimalizować tę ilość śmieci, to podzielę się z Tobą naszymi sprawdzonymi sposobami na święta less waste 🙂 .

Jak być bardziej eko?

Mimo, że nie uczestniczymy w duchowym procesie świąt, to traktujemy święta jako rodzinną tradycję. Lubimy, chyba bardziej ja lubię :D, świąteczny klimat, ale nie musi się to wiązać z reklamowanym konsumpcjonizmem. Jak przyozdobić dom less waste? Jak zrobić prezent less waste? Proszę bardzo, oto nasze sposoby:

  • Zamiast plastikowych ozdób, co roku stroimy dom tymi samymi suszonymi plastrami pomarańczy, możesz również ususzyć jabłka.
  • Zamiast choinki przyozdabiamy duży kwiat, w tym roku jest to monstera, która rośnie na wyspie kuchennej ;).
  • Nie kupujemy nowych kolorowych torebek na prezenty ani ozdobnych papierów prezentowych. Prezenty pakujemy w torebki, które dostaliśmy i w szary/ brązowy papier z odzysku.
  • Dajemy prezenty w formie voucheru do kina / teatru / escape roomu / restauracji / fizjoterapeuty / kosmetyczki.
  • Kupujemy ebooki i audiobooki.
  • Wybieramy prezenty less waste: maszynkę do golenia na żyletki, kosmetyki w kostce, porządny kubek termiczny i inne metalowe lub drewniane zamienniki rzeczy, których potrzebujemy.
  • Sami robimy prezenty. Jeśli wiemy, że obdarowana osoba „ma wszystko”, to dajemy coś od serca np. album ze zdjęciami, Basler Leckerli czy nalewkę miodową.

Pamiętaj jednak, że przed zakupem jakichkolwiek fizycznych rzeczy jednak lepiej jest mieć pewność, że obdarowana osoba tego potrzebuje. I u nas właśnie świetnie się sprawdzają „listy marzeń” lub po prostu pytanie wprost ;).

Czy takie święta są trudne?

Nie.

Ozdoby zrobiłam raz i co roku wyciągam te same. Jeśli nie chcesz rezygnować z choinki, to możesz wypożyczyć żywe drzewko z korzeniami, które po świętach zostanie zasadzone. Brązowy papier przydaje się do prezentów cały rok. Uwierz mi! Wystarczy tylko, że odpowiednio go wystylizujesz, na przykład w gwiazdki lub śnieżynki ;). Prezent w formie voucheru lub DIY? Powiem Ci w sekrecie, że takie robienie prezentów jest dużo przyjemniejsze od gonitwy po sklepach w poszukiwaniu niewiadomokonkretnieczego.

Spokojnych świąt!

Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też: DIY – jak i z czego uszyć waciki wielorazowe., Ręczniki bezpapierowe – DIY – zrób to less i DIY – Jak zrobić mobil kolory tęczy? I do czego on służy?


Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Chodź napić się ze mną kawy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.