pielęgnacja wełny przed pierwszym użyciem mama less waste

Octowanie, pranie, lanolinowanie.

Pielęgnacja wełny, której używamy do wielopieluchowania nieco różni się od pielęgnacji wełny, która służy nam jako zwykła część garderoby. Otulacz, wełniane gatki czy longi przed pierwszym użyciem muszą przejść przez trzy etapy pielęgnacji: octowanie, pranie i lanolinowanie. Brzmi skomplikowanie, ale zaraz przekonasz się, że pielęgnacja wełny przy wielopielo wcale nie jest taka straszna.

lanolinowanie wełny longi mama less waste

Zanim zaczniesz cokolwiek robić musisz wiedzieć, że wełna jest bardzo wrażliwa na:

  • wysokie temperatury,
  • szybkie zmiany temperatury,
  • tarcie
  • i wykręcanie.

Pamiętaj dlatego żeby woda, której będziesz używać nie miała więcej niż 30°C, unikaj dużej różnicy temperatur i zamiast wykręcania delikatnie odciskaj nadmiar wody.

Pielęgnacja wełny, krok 1 – octowanie.

Masz już podstawową wiedzę o wełnie. Wiesz czego nie lubi i jaką temperaturę wody toleruje, więc zaczynamy od octowania.

Po co robi się kurację octową? Kuracja octowa zabezpiecza nową wełnę przed blaknięciem i farbowaniem. Nie musisz kolejny raz powtarzać kuracji, żeby bardziej utrwalić kolory. Kolejne kuracje mogą Ci pomóc przy ewentualnych złogach moczu, ale więcej o tym tu: octowanie wełny.

Jak octować wełnę?

Przygotuj:

  • 2 szklanki wody,
  • 1 szklankę octu,
  • garnek.

Wymieszaj ocet z wodą o temperaturze pokojowej. Zanurz otulacz w kuracji octowej i pozostaw na 40 minut. Obchodząc się z octem uważaj na swoje dłonie ponieważ może je mocno wysuszyć i podrażnić. Po czterdziestu minutach wypłucz otulacz w czystej wodzie, a kurację możesz użyć do kolejnego wełniaka lub wlać do czajnika i pozbyć się z niego kamienia ;).

Pielęgnacja wełny, krok 2 – pranie.

Aby wełna była gotowa do kuracji lanolinowej należy ją jeszcze wyprać.

Do prania potrzebujesz miski, ciepłej wody i płynu do wełny. Tak jak napisałam we wstępie, woda w której będziesz prać powinna mieć temperaturę do 30°C. Natomiast rekomendowane płyny do prania wełny to:

Inne, tańsze płyny mogą być zbyt silne i sfilcować delikatną wełnę.

Sonett płyn do prania wełny

Jak przeprać nowy otulacz / longi / gatki?

Do miski wlej letnią wodę, dodaj łyżkę płynu do wełny i delikatnie wszystko zamieszaj. Następnie zanurz otulacz w wodzie i ugnieć go kilkukrotnie pod wodą, tak jak ciasto. Wypłucz. Do płukania użyj wody o zbliżonej temperaturze do tej z prania.

Pielęgnacja wełny, krok 3 – lanolinowanie.

Yay! Twój wełniak jest już gotowy na lanolinowanie 😀 Lanolinowanie polega na uzupełnieniu naturalnego tłuszczu owczego, który sprawia, że wełna jest nieprzemakalna i higieniczna. Żeby wykonać kurację potrzebujesz:

  • 400 ml wrzątku,
  • łyżeczkę startego szarego mydła / płynu do mycia naczyń,
  • łyżeczkę czystej lanoliny,
  • zimną wodę,
  • litrowy słoik.

Do słoika wlej wrzątek, wsyp płatki mydlane lub płyn do mycia naczyń (nie może to być balsam) i delikatnie zamieszaj, pozostaw do rozpuszczenia. Dodaj lanolinę do mydlin – pozwól się jej rozpuścić i zamieszaj, kuracja powinna teraz nabrać mlecznego koloru. Mieszając, powoli, wlej zimną wodę do kuracji, tak aby zostało miejsce na włożenie otulacza – ok. 5 cm od brzegu słoika. Kuracja gotowa!

kuracja lanolinowa mamalesswaste
lanolina w mydlinach

Zanim włożysz wełniak do środka sprawdź temperaturę kuracji. Kuracja nie powinna mieć więcej niż 30°C, czyli po włożeniu palca do środka nie powinna parzyć, a jedynie być przyjemnie ciepła. Jeśli kuracja ma odpowiednią temperaturę, to wywiń otulacz / gatki / longi na lewą stronę i zanurz w słoiku.

Jak długo lanolinować wełnę?

To jak długo musisz trzymać wełnę w kuracji zależy od tego skąd pochodzi sama wełna. Jeśli wełna jest z recyklingu, co znaczy, że w poprzednim życiu była spodniami, swetrem, sukienką czy marynarką, to ta wełna potrzebuje dłuższej kuracji – 12 godzin. Zwykle robię kurację wieczorem i rano mam już gotowe. Jeśli wełna jest nowa, nigdy wcześniej nie używana, to najlepiej stosować się do zaleceń producenta, czyli około 4 godzin.

Co dalej?

Po lanolinowaniu wypłucz delikatnie wełnę w czystej wodzie, odciśnij nadmiar wody. Żeby wełna szybciej była sucha połóż otulacz na ręczniku, przykryj go drugą częścią i odciśnij całą wodę. Po takim zabiegu wełniak powinien być już prawie suchy. Wełnę susz na płasko, z dala od źródła ciepła. Po wysuszeniu otulacz jest gotowy do noszenia 🙂 Dokładniejszą instrukcję znajdziesz tu 👉🏻 Lanolinowanie wełny – kuracja lanolinowa.

Więcej informacji o wielopielo znajdziesz w zakładce pieluszki wielorazowe. Dowiedziałaś się czegoś nowego i lubisz moje treści? Możesz mnie wesprzeć! Napij się ze mną kawy ☕.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam szybciej na nie odpowiem 🙂. Sprawdź też mój kanał na YouTube: mamalesswaste

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też:

Przeprowadzka do Stanów Zjednoczonych

Jak złożyć tetrę w pickman fold?

Czym różni się tetra bielona od niebielonej?

Similar Posts

2 Comments

  1. Mam kilka pytań uzupełniających ????
    1. Czy w takiej ilości kuracji octowej mogę na raz zamoczyć dwa otulacze/gatki?
    2. Czy jednocześnie w wodzie z dodatkiem jednej łyżki płynu do prania wełny mogę prać dwie sztuki wełniaków?
    3. Czy między etapami pielęgnacji wełniak musi być wysuszony? Czy ligę płynnie przechodzić po wypłukaniu do prania, a następnie do lanolinowania?
    Pozdrawiam ????

    1. 1. Możesz, ale w zbliżonych kolorach, nawet mimo octowania jest ryzyko, że wełna zafarbuje.
      2. Możesz 🙂 Najlepiej prać według zaleceń producenta ;).
      3. Są dwie szkoły – jedna mówi, że mokry słabiej chłonie lanolinę, druga, że nie ma różnicy. Ja robię różnie, czasami po prostu nie mam czasu prać i od razu lanolinować, więc wełniak przesycha 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *