Prezentownik less waste – prezenty less waste

Czy święta mogą być less waste?

„Prezentownik less waste” nie powstał bez powodu, ale napisałam już o tym wstęp, więc po prostu go tu skopiuję:

„Rok temu, w grudniu, zdałam pytanie, czy święta mogą być eko i podzieliłam się z wami swoimi rozwiązaniami na święta less waste. Czułam jednak cały czas niedosyt, bo święta to też prezenty, które często niewiele mają wspólnego z ograniczeniem produkcji plastiku czy życiem w duchu less waste.

Specjaliści od marketingu robią wszystko, żeby zdobyć naszą uwagę. Kolorowe świąteczne opakowania, atrakcyjne promocje, świąteczne piosenki. Kampanie reklamowe ze znanymi osobami tylko krzyczą, żeby zrobić zakupy właśnie teraz. Bez planu, w pośpiechu — zrobić i mieć z głowy problem z prezentami.

Niestety zwykle po świętach okazuje się, że część prezentów jest nietrafiona, część w sumie niepotrzebna. Dodatkowo śmieci z opakowań jest mnóstwo, a i tak czegoś nam nadal brakuje.

Dlatego właśnie powstał „Prezentownik less waste”. Zebrałam w tym ebooku:

  • inspiracje prezentów less waste dla każdego,
  • sposoby na nietrafione prezenty
  • i metody na uniknięcie niechcianych prezentów.”
Prezentownik less waste mama less waste Marta Oleszczak

Czym jest prezentownik?

Prezentownik – tak ogólnie, nie tylko ten – to po prostu zbiór rzeczy, które mogą zostać prezentem. Gotowe inspiracje prezentowe na urodziny, specjalne okazje czy święta.

Oczywiście nikt nie wymyśla koła na nowo, zwykle w prezentownikach są rzeczy, które każda z nas zna: kosmetyki, akcesoria, ubrania itd. Natomiast głównym zadaniem i zaletą prezentowników jest konkretna propozycja prezentowa. O tym, że czapka może być prezentem wie każdy, ale co z tego, gdy największym problemem jest wybranie tej konkretnej. Dlatego właśnie powstają prezentowniki 🙂

spis treści prezentownik less waste marta oleszczak

Prezenty less waste

„Prezentownik less waste” wyróżnia się na tle innych prezentowników tym, że jest… less waste :D. Nie znajdziesz w nim dziwnych akcesoriów, jak karty do tarota, które przez chwilę używane, w końcu skończą na dnie szuflady. Wszystkie prezenty, a jest ich ponad 80!, mają określony cel. Większość z prezentów jest bardzo uniwersalna – będą pasować niezależnie od wieku i płci.

Przy wyborze rzeczy do prezentownika zależało mi, aby znaleźć jak najwięcej rzeczy z polskich manufaktur. Zwracałam również uwagę na skład, użyte materiały w opakowaniach i jakość produktów. Wiele z tych rzeczy mam, a resztę przytuliłabym z przyjemnością :D. Jeśli dopiero zaczynasz być less waste, to ten prezentownik będzie świetnym wprowadzeniem i źródłem inspiracji, obiecuję!

Dodatkowo oprócz klasycznej części prezentownika – tej z prezentami – czeka na Ciebie cały rozdział dotyczący nietrafionych prezentów. To ta część ebooka, która według mnie jest najważniejsza. Dzięki niej dowiesz się co zrobić z nietrafionymi prezentami, a także jak im zapobiec. Koniec z chomikowaniem niepotrzebnych rzeczy!

O ebooku słów kilka

Myśl o stworzeniu ebooka chodziła mi po głowie od ponad roku, ale cały czas syndrom oszustki skutecznie stopował moje plany. Zaczynałam pisać książki i przerywałam, bo nie miałam czasu, bo było coś ważniejszego, bo przecież nic z tego nie wyjdzie.

W końcu stwierdziłam, że koniec. Muszę spróbować napisać coś od początku do końca, bo przecież inaczej się nie przekonam, czy potrafię to robić czy nie. Tak właśnie powstał „Prezentownik less waste”. Największą motywacją do pisania była myśl, że taki prezentownik to na pewno nie więcej niż 20 stron :D. Naprawdę nie planowałam ich prawie 80. Dodatkowo miałam ustalony deadline, więc nawet gdy miałam chwile zwątpienia, to i tak musiałam pisać, żeby się wyrobić.

Czy długo tworzyłam ebook? Stwierdziłam, że wszystko zrobię sama. CAŁKIEM SAMA. To było szalone i w sumie zajęło najwięcej czasu. Wybierałam kolory, fonty, rodzaje pędzli. Ustawiałam wielkość stron, marginesy, interlinię, numerację. Tworzyłam okładkę, strony tytułowe rozdziałów i wszystko pozostałe. Właśnie dlatego jestem naprawdę dumna z tego ebooka! Matylda była w miedzy czasie chora, Dominik chodził normalnie do pracy, a mimo to udało mi się go ukończyć.

W trzy tygodnie „Prezentownik less waste” został pobrany prawie 1200 razy! Choć faktyczną okładkę pokazałam Wam dopiero kilka dni temu, a z środka pokazałam tylko spis treści :D. Każda strona jest pełna mięsa, dlatego nie chciałam nic zdradzać.

Opinie

Bardzo ważne jest dla mnie wasze zadnie. „Prezentownik less waste” jest moim dzieckiem, więc nie potrafię mówić o nim obiektywnie. Wiem ile włożyłam w niego zapału i pracy, dla mnie jest po prostu najlepszy. Na szczęście nie musisz wierzyć mi na słowo:

Jeśli jesteś jedną z tych osób, która napisała mi opinię, to jeszcze raz dziękuję Ci z całego serca!

Jak dostać „Prezentownik less waste”?

Jeśli śledzisz mnie na instagramie, to najprawdopodobniej masz już swój egzemplarz – a przynajmniej chciałabym, żeby tak było. Jednak mam świadomość, że nie wszystkie z was, które zaglądają tu na bloga, korzystają z social mediów.

Dlatego, W KOŃCU – znowu potrzebowałam sporo motywacji, – stworzyłam newsletter. Dzięki niemu pozostaniemy w kontakcie nawet wtedy, gdy instagram umrze, a ja nie będę miała zasobów na pisanie długich blogowych wpisów. Choć na razie nie obiecuję żadnych cyklicznych listów do Was. Na razie nic nie obiecuję, oprócz tego, że na pewno nie będę spamować waszej skrzynki :D.

pobierz ebook!

Zapisz się do newslettera i odbierz „Prezentownik less waste”

Nie zapomnij potwierdzić subskrypcji! Dopóki nie potwierdzisz zapisu do newslettera, to nie mogę wysłać do Ciebie żadnej wiadomości. Jeśli masz problem z zapisem to napisz do mnie maila: [email protected]

Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Napij się ze mną kawy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też:

Less waste – po co tak żyć?

Czym jest dla mnie życie less waste?

REFUSE – Jak odmawiać?

Dodaj komentarz