ręczniki bezpapierowe mamalesswaste

Ręczniki papierowe VS ręczniki bezpapierowe.

Ręczniki papierowe pamiętam od zawsze – w kolorowe biedronki, z tłoczeniem, ekstra miękkie i ekstra długie. Zawsze zapakowane w plastik. W domu używane do brudnej roboty tam gdzie mogły ucierpieć kuchenne ścierki przez sok z buraków, czy olej. No i tam, gdzie była potrzebna duża chłonność – bo wylała się szklanka wody.

Za każdym razem, gdy wrzucałam zużyty ręcznik papierowy do kosza, to czułam wyrzuty sumienia, a używaliśmy ich całkiem sporo. Najpierw w zastępstwie jednorazowych ręczników papierowych używaliśmy bawełnianych ścierek. Ścierki są naprawdę okej, ale mi brakowało chłonności i były zdecydowanie za duże. Część zostawała czysta, a szły do prania, bo ciężko mi było przechowywać brudną szmatę.

Potem uszyłam wielorazowe ręczniki bezpapierowe z ręczników, które dostaliśmy w prezentach i leżały smutno w szufladzie. To był przełom. Matylda oczywiście pomagała mi w całym procesie szycia, ale na szczęście ręczniczki szyje się bardzo szybko 😁. Te mini ręczniczki są super poręczne, bardzo chłonne. Używam ich jako myjek naczyń, blatów, zlewu, lodówki, płyty grzewczej i wycieram nimi wszystko do sucha.

Z czego uszyć ręczniki bezpapierowe?

Do uszycia ręczników bezpapierowych potrzebujesz:

  • ręcznika,
  • tkaniny bawełnianej,
  • mydełka krawieckiego / długopisu,
  • ostrych nożyczek,
  • szpilek,
  • maszyny do szycia.

Oczywiście największy sens ma szycie z rzeczy, którym można dać drugie życie (reuse). Nie kupuj w tym celu nowych ręczników, a jako tkaninę bawełnianą wykorzystaj na przykład kuchenną szmatkę. Jeśli nie masz ręczników, które chciałabyś pociąć, to poszukaj w second handach! Jeśli wypierzesz je tak jak pieluszki, to będą higieniczne 🙂 Jak prać pieluszki wielorazowe?

Instrukcja szycia:

1.

Wytnij z ręcznika i tkaniny dwa identyczne elementy, moje kawałki mają 30cm x 22 cm, ale dopasuj rozmiar do swoich potrzeb, pamiętając o zapasie na szwy.

Przyłóż równo do siebie wycięte kawałki materiału. Jeśli tkanina ma wzór, to przyszpilkuj ją prawą stroną do ręcznika, tak jak na zdjęciu poniżej:

2.

Teraz zszyj z sobą materiały. Bardzo ważne: Zostaw lukę na szerokość dłoni – przez te miejsce będziesz wywijać swój ręcznik bezpapierowy.

Po skończeniu szycia natnij narożniki uważając żeby nie przeciąć linii szwu, dzięki temu materiał będzie się ładniej układał.

3.

Włóż rękę do środka i przewróć materiał na prawą stronę. Złącz szpilkami miejsce, przez które przewróciłaś ręcznik i przeszyj jeszcze raz dookoła cały materiał zszywają dziurę.

Gotowe!

Ręczniczki mogą się różnić szerokością obszycia. Ja próbowałam kilku szerokości i koniec końców wszystko mi jedno 😉, bo działają tak samo.

ręczniki bezpapierowe mama less waste

Zdradzę Wam mój jeszcze jeden sposób na szycie less waste: do szycia nie używam nici w pasującym kolorze, tylko takich, których nie używam w ogóle 😉 – taka mała rzecz, a ma znaczenie 🧵.

Ręczniki bezpapierowe po pół roku używania.

Od momentu uszycia ręczników nie kupiliśmy ani jednej rolki ręczników papierowych. Do wszystkiego używaliśmy tych ręczniczków, w ogóle ich nie oszczędzając. I jak się sprawdziły?

Jestem z nich bardzo zadowolona. Pięknie chłoną, wycierają bez smug, domywają brud. Piorę razem z pieluchami w 60°C, w proszku do białego.

ręczniki bezpapierowe diy mama less waste

Czy gdybym szyła jeszcze raz, to coś bym poprawiła? Nie 🙂 Wielkość jest idealna, ręcznik z tkaniną doskonale się uzupełniają, napek nie chciałam, bo nie mam czasu na spinanie ręczników ze sobą 😉. Mają swoje miejsce w metalowym koszu na blacie i tam po praniu lądują, bez większych filozofii.

ręczniki bezpapierowe diy mama less waste

Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Napij się ze mną kawy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też:

DIY – jak i z czego uszyć waciki wielorazowe.,

REFUSE – Jak odmawiać?

DIY – Jak zrobić mobil kolory tęczy? I do czego on służy?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *