Wiecie, że tetra i muślin bawełniany to to samo, tylko opakowane w inne słowa?
Z muślinu mogą być uszyte sukienki, spódniczki, bluzki, czy spodenki, ale muślin to nie rodzaj tkaniny a nazwa luźnego splotu, który może być bawełniany, wełniany lub jedwabny.
Możesz teraz pomyśleć, że się mylę, bo przecież te słodkie muślinowe ubranka wcale nie wyglądają jak pielucha – w przeciwieństwie do zwykłej tetry są mięciutkie, kolorowe i eleganckie. Więc dlaczego ubranka i pieluchy tak bardzo się różnią? Wszystko zależy od rodzaju bawełny – skąd pochodzi, jaka jest jej gramatura i jakie przeszła procesy chemiczne.
Tak samo są różne pieluszki tetrowe – różne sploty, grubości, wielkości, a nawet wykończenia! Są tetry z certyfikatami, niebielone i bez certyfikatów, bielutkie dzięki chemicznym zabiegom.
Jakie więc są rodzaje tetry?
Tetrę możemy rozróżniać w trzech kategoriach: rozmiar, splot i gramatura. Na początku możliwości wyboru mogą przerażać. Jednak rodzaje tetry pozwalają na dobór pieluszki spełniającej nasze oczekiwania. W zależności od rodzaju tetry możemy wielopieluchować noworodka, który waży mniej niż 3 kilogramy, albo roczniaka, który waży 10 kilogramów.
Podział ze względu na rozmiar:
- 30×30 cm – dla wcześniaków,
- 40×40 cm – dla noworodków z małą masą urodzeniową,
- 50×50 cm – dla noworodków,
- 60×60 cm – dla niemowląt,
- 70×70 cm – dla niemowląt i starszych dzieci,
- 80×80 cm – dla starszaków.
Oczywiście znajdziecie tetry w innych rozmiarach, np. 70×80 cm, ale w wielopieluchowaniu zdecydowanie lepiej sprawdzają się tetry kwadratowe – przekonasz się przy swoim pierwszym origami ;). Rozmiary pieluszek podane są przed wykurczeniem, pamiętaj o tym kupując pieluszki z drugiej ręki :).
Podział pieluszek ze względu na splot:
- klasyczna – tetra taka jaką pamiętają nasze mamy i babcie,
- birdseye – tkanina o charakterystycznym splocie, który przypomina ptasie oko / diamenty. Jest cieńsza i lepiej rozprowadza wilgoć od klasycznego splotu,
- flanela – bardzo miękka i delikatna.
Rodzaje tetry ze względu na gramaturę.
Na rynku dostępne są pieluszki o różnych gramaturach. Czym wyższa gramatura pieluszki, tym pieluszka jest bardziej chłonna. Jeśli dziecko zaczyna nam przesikiwać pieluszki, to może być znak (ale nie musi), że czas na pieluszkę o wyższej gramaturze. Tetra o gramaturze niższej niż wymienione nie nadaje się do pieluchowania wielorazowego:
- 140 g/m²
- 145 g/m²
- 160 g/m²
- 173 g/m²
- 185 g/m²
- 215 g/m²
Producenci cały czas pracują nad nowościami. Spotkasz się też z pieluszkami niebielonymi i obszytymi overlockiem. O różnicy między tetrą bieloną o niebieloną przeczytasz tu: Czym różni się tetra bielona od niebielonej?