rodzaje tetry mama less waste

Tetra a muślin.

Wiesz, że tetra i muślin bawełniany to to samo, tylko opakowane w inne słowa? Z muślinu mogą być uszyte sukienki, spódniczki, bluzki, czy spodenki, ale muślin to nie rodzaj tkaniny a nazwa luźnego splotu, który może być bawełniany, wełniany lub jedwabny.

Możesz teraz pomyśleć, że się mylę, bo przecież te słodkie muślinowe ubranka wcale nie wyglądają jak pielucha – w przeciwieństwie do zwykłej tetry są mięciutkie, kolorowe i eleganckie. Więc dlaczego ubranka i pieluchy tak bardzo się różnią? Wszystko zależy od rodzaju bawełny – skąd pochodzi, jaka jest jej gramatura i jakie przeszła procesy chemiczne.

Tak samo są różne pieluszki tetrowe – różne sploty, grubości, wielkości, a nawet wykończenia! Są tetry z certyfikatami, niebielone i bez certyfikatów, bielutkie dzięki chemicznym zabiegom.

rodzaje tetry muślin mama less waste
Matylda śpiąca na muślinie pod muślinem.

Jakie więc są rodzaje tetry?

Tetrę możemy rozróżniać w trzech kategoriach: rozmiar, splot i gramatura. Na początku możliwości wyboru mogą przerażać. Jednak rodzaje tetry pozwalają na dobór pieluszki spełniającej nasze oczekiwania. W zależności od rodzaju tetry możemy wielopieluchować noworodka, który waży mniej niż 3 kilogramy, albo roczniaka, który waży 10 kilogramów.

Podział ze względu na rozmiar:

  • 30×30 cm – dla wcześniaków,
  • 40×40 cm – dla noworodków z małą masą urodzeniową,
  • 50×50 cm – dla noworodków,
  • 60×60 cm – dla niemowląt,
  • 70×70 cm – dla niemowląt i starszych dzieci,
  • 80×80 cm – dla starszaków.

Oczywiście znajdziecie tetry w innych rozmiarach, np. 70×80 cm, ale w wielopieluchowaniu zdecydowanie lepiej sprawdzają się tetry kwadratowe – przekonasz się przy swoim pierwszym origami ;). Rozmiary pieluszek podane są przed wykurczeniem, pamiętaj o tym kupując pieluszki z drugiej ręki :).

Podział pieluszek ze względu na splot:

  • klasyczna – tetra taka jaką pamiętają nasze mamy i babcie,
  • birdseye – tkanina o charakterystycznym splocie, który przypomina ptasie oko / diamenty. Jest cieńsza i lepiej rozprowadza wilgoć od klasycznego splotu,
  • flanela – bardzo miękka i delikatna.
tetra klasyczna

Rodzaje tetry ze względu na gramaturę.

Na rynku dostępne są pieluszki o różnych gramaturach. Czym wyższa gramatura pieluszki, tym pieluszka jest bardziej chłonna. Jeśli dziecko zaczyna nam przesikiwać pieluszki, to może być znak (ale nie musi), że czas na pieluszkę o wyższej gramaturze. Tetra o gramaturze niższej niż wymienione nie nadaje się do pieluchowania wielorazowego:

  • 140 g/m²
  • 145 g/m²
  • 160 g/m²
  • 173 g/m²
  • 185 g/m²
  • 200 g/m²
  • 215 g/m²

Producenci cały czas pracują nad nowościami. Spotkasz się też z pieluszkami niebielonymi i obszytymi overlockiem. O różnicy między tetrą bieloną o niebieloną przeczytasz tu: Czym różni się tetra bielona od niebielonej?

Jak wybrać odpowiednią tetrę?

Zacznij od wybrania odpowiedniego rozmiaru. Gdy już wiesz jakiego szukasz rozmiaru, to nie kupuj od razu 10 sztuk tej samej pieluszki. Najlepiej wybierz po jednej sztuce kilku różnych pieluszek, o różnej gramaturze i splocie. W trakcie używania ocenisz, których dokupić więcej. Dlaczego tak? Każde dziecko jest inne, Matylda jest mega sikaczem i tetra, którą kupiłam z polecenia innych mam totalnie nam nie wystarczała. Musiałam każdorazowo dokładać do pieluszki boostery konopne i lniane. Wystarczyłoby, że miałabym tetrę o wyższej gramaturze. Więc nie popełniaj mojego błędu ;).

A czy gramatura i splot naprawdę mają tak duże znaczenie? Tak! Tetra o klasycznym splocie i gramaturze 185 g/m² po złożeniu będzie zdecydowanie większa od tetry o splocie birdseye i gramaturze 145 g/m².

Czym większa pieluszka po złożeniu, tym większy pakiet będzie na pupie dziecka, dlatego nie należy przesadzać i kupować pieluszki na zapas. Zawsze łatwiej dodać chłonności za mało chłonnej pieluszce, niż złożyć za dużą tetrę tak, aby była dobrze dopasowana. Pieluszka ma nie krępować ruchów dziecka, powinna być wygodna.

A jak użyć pieluszki tetrowej? Złóż w prostokąt lub w origami, na przykład w pickmana lub w latawiec dla noworodka.

Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Napij się ze mną kawy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też:

Pieluchowanie noworodka i małego niemowlęcia + origami z tetry

Tetra w prostokąt – mamalesswaste fold i inne złożenia.

Jak złożyć tetrę w pickman fold?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *