skoki rozwojowe mama less waste

Skoki rozwojowe, a codzienność.

Po trzech miesiącach karmienia Matyldy byłam wdzięczna losowi, że nie miałam przytkanego kanalika, zapalenia piersi, ani pogryzionych brodawek. Naprawdę czułam się jak szczęściara. Pomimo krótkich wędzidełek Matyldy i dokarmiania jej w szpitalu mieszanką nie miałyśmy większych problemów z karmieniem, a wiem, że bywa inaczej.

I teraz, ponad pięć miesięcy od myśli, że wszystko najgorsze za mną, leżę obok Matyldy całą noc z piersią gotową do karmienia. Karmień nawet nie liczę. W ciągu dnia chce być często na rękach, szczypie i podgryza pierś z której je. Wkłada ręce do nosa (mojego), ciągnie za usta, wykręca drugą pierś. Drapie pod pachą – naprawdę nie byłam świadoma jak bardzo jest to nieprzyjemne. Drapie mnie po twarzy, ciągnie za włosy, odrywa się od piersi z zaciśniętymi zębami.. żeby za sekundę do niej wróci i znów się oderwać . Geeeeeeez, jak o tym piszę, to już mnie boli.

To męczy.

Przyjmowany ból oraz brak snu mają prawo wywołać niechęć do karmienia, i to jest normalne. Normalne jest też zachowanie Matyldy, i mając tę wiedzę łatwiej to wszystko przeczekać.

W życiu dziecka jest kilka etapów, gdy rozwija się bardzo intensywnie, uczy się nowych umiejętności. Mózg tworzy nowe połączenia neuronowe, a układ nerwowy otrzymuje informacje, których nie był w stanie wcześniej przetworzyć. Zmienia się zapotrzebowanie na ilość mleka.

Ten czas, to skoki rozwojowe, które dziecko może przejść bardziej intensywnie lub mniej.

Największe prawdopodobieństwo skoków rozwojowych:

  • 4-5 tydzień
  • 8 tydzień
  • 10-12 tydzień
  • 18-20 tydzień
  • 22-26 tydzień
  • 36-40 tydzień (tu właśnie jesteśmy)
  • 42- 46 tydzień
  • 15-16 miesiąc
  • 18 miesiąc
  • 24 miesiąc

Skoki rozwojowe

W czasie trwania skoków rozwojowych dzieci potrzebują więcej kontaktu fizycznego z mamą. Częściej płaczą, gorzej przesypiają noce, mogą mieć problemy z ssaniem i jedzeniem. Rodzicielstwo bliskości zapewni dziecku wszystko czego potrzeba. Czym jest rodzicielstwo bliskości? Osiem filarów. Po zakończonym skoku możesz zaobserwować nowe umiejętności u dziecka, poprawienie jakości snu czy fakt, że Twoje piersi są pełniejsze.

Jeśli masz teraz cięższy czas, to nie wiń się za swoje uczucia. Tulę Cię i pamiętaj, że „dni są długie, lecz lata krótkie” – te zdanie zawsze dodaje mi otuchy. Ty i Twoje potrzeby też są ważne. Podziel się opieką z partnerem, poproś o pomoc rodzinę lub znajomych.

Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Chodź napić się ze mną kawy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też:

Co to jest BLW i jak to u nas wygląda.

Jak wybrać pierwsze buty? + jak dobrać rozmiar.

Less waste, po co tak żyć?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *