Pieluszka tetrowa – wyprawka less waste

Pieluszka tetrowa.

Pieluszka tetrowa to najlżejsza rzecz z całej wyprawki, a jest niezastąpiona w pierwszych miesiącach życia dziecka. Nawet jeśli nie będziesz używać pieluszek wielorazowych, to na pewno masz ją w swojej wyprawce dla maluszka.

Klasyczna pieluszka tetrowa jest wykonana w 100% z bawełny, ale dostępne są również mieszanki bawełna-bambus, a nawet są pieluszki wykonane w 100% z wiskozy bambusowej.

Pierwsze dni dziecka.

Pierwszy raz użyjesz pieluszki tetrowej już na porodówce. Zrobią to za Ciebie położne. Dostaniesz swoje cieplutkie, mięciutkie maleństwo owinięte w pieluszkę – właśnie taką nasze psy dostały do zapoznania się z zapachem Matyldy.

W szpitalu, i pierwsze godziny w domu, używałam tetrowej pieluszki do spowijania – tak jak dostałam Matyldę na sali poporodowej. Trzymało ją to w ryzach, sprawiała wrażenie większej, a ja czułam się pewniej gdy ją trzymałam. Wieczorem, po powrocie ze szpitala, zdążyłam się już oswoić z tym malutkim ciałkiem na tyle, że nie potrzebowałam robić z Matyldy małego burrito. Mati pierwszą noc w domu spała „rozpakowana” i później do tego nie wracałyśmy.

Jak na pewno wiesz tetra jest przede wszystkim niezastąpiona przy ulewaniu. Położona na Twoim ramieniu, łóżeczku, wózku pod główką dziecka. O ile na ramieniu nie ma to większego znaczenia, to w łóżeczku i wózku pamiętaj, żeby maleństwo miało płasko pod głową. Nie rób z tetry poduszki. Awaryjna tetra przyda się w każdym miejscu, w którym przebywa dziecko. Niech spokojnie czeka na swój czas, a Ty nie będziesz musiała jej szukać w popłochu. My mieliśmy zawsze przewieszoną jedną przez kanapę w salonie, na której spędzałam większość karmień i drugą przez ramę dostawki, od strony nóżek, w sypialni.

Wróciłaś z maluchem do domu. W końcu dochodzi, prędzej lub później, a według aktualnych zaleceń lepiej później, do pierwszej kąpieli. Nasza pierwsza kąpiel odbyła się w asyście YouTube’a. Dlaczego? Ponieważ zamiast jechać na zajęcia ze szkoły rodzenia – właśnie na temat kąpieli noworodków – to jechaliśmy do szpitala na indukcję porodu w 37 tygodniu ciąży. Więcej o tym tu: Moja historia porodowa – długa, ale ze szczęśliwym zakończeniem. No, ale Ty raczej będziesz lepiej przygotowana od nas, a przynajmniej już wiesz, że powinnaś :).

Pieluszka tetrowa w kąpieli.

Więc jak wykorzystać pieluszkę tetrową podczas kąpieli? Dziecko owinięte w cienką tetrową pieluszkę zdecydowanie mniej się ślizga w wodzie niż nagusieńki bobas. Nagusieńki bobas w wodzie z dodatkiem olejku ze słodkich migdałów to się dopiero ślizga! Po co olejek ze słodkich migdałów? Olejek ze słodkich migdałów – wyprawka less waste. Jeśli nie czujecie się pewnie, boicie się, że maluch się wyślizgnie, to tetra sprawdzi się rewelacyjnie. Pamiętaj żeby do każdej kąpieli używać czystej pieluszkiOtulenie dziecka tetrą nie tylko sprawi, że kąpiel będzie dla Was łatwiejsza, ale też może pomóc dziecku w nowej sytuacji. Mokra tetra obciąży ciałko ograniczając możliwość ruchów, dokładnie tak jak w brzuchu mamy. Obciążenie wraz z odpowiednią temperaturą wody wpłynie kojąco na malca. A jaka jest odpowiednia temperatura wody? Tu nie ma zasady. Ta sama woda może być za zimna lub za ciepła dla dwóch różnych dzieci. Trzeba testować metodą prób i błędów – Matylda lubi tak jak mama, bardzo ciepłą.

Tetra świetnie się również nadaje do wyłożenia dna wanienki lub zrobienia czegoś na kształt poduszki. Wyłożone dno zapobiega się ślizganiu, a poduszeczka przed przypadkowym podtopieniem. Nam się te rozwiązanie nigdy nie sprawdzało, tetra się tylko plątała, więc trzymaliśmy Matyldę na ramieniu ????. Są jednak rodzice, którzy kąpią swoje dzieci tylko w ten sposób, więc warto spróbować.

Jeśli masz już większe dziecko, to tetra będzie doskonale się sprawdzać jako myjka, która doszoruje wszystkie podwórkowe ślady. Na szczęście niemowlęta nie potrzebują takich gadżetów :D. Wystarczą ręce rodzica. Wspominałam o tym przy okazji lajwa o naszej wyprawce: kilk.

Tetra zamiast ręcznika? Czemu nie? Możesz wykorzystać dużą tetrę, myślę, że o wymiarach minimum 70×70 cm, tylko pamiętaj żeby delikatnie przykładać, osuszać, unikaj pocierania. Skóra noworodka jest ekstremalnie delikatna.

Mama

Jak widzisz, tetra ma nieograniczone możliwości! Dlatego tak ją uwielbiam :D. Sprawdź też inne posty na temat tetry: Czym różni się tetra bielona od niebielonej?, Jakie są rodzaje tetry do pieluchowania wielorazowego? czy Jak złożyć tetrę w pickman fold?

Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.

Dodaj komentarz