Octowanie wełny
Octowanie, inaczej znane jako kuracja octowa, zabezpiecza nową wełnę przed blaknięciem i farbowaniem. Kolory dłużej pozostaną intensywne, a barwnik nie będzie migrował na inne część. Nie jest to jednak jedyne zadanie octu. Kuracja octowa dodatkowo wypłukuje złogi z wełny, która już była kiedyś używana, więc jeśli kupiłaś wełnę z drugiej ręki, np. na bazarku lub w second handzie.
Czym są złogi? Złogi to resztki moczu, który dosłownie wgryza się w wełnę, ale również resztki płynów do płukania, których ktoś używał, gdy gatki lub longi z recyklingu były swetrem.
Jaki wpływ mają złogi na naszą wełnę? Złogi płynów do płukania obklejają włókna i lanolina nie jest w stanie wniknąć w wełnę, przez co wełna po kuracji lanolinowej przecieka. Natomiast złogi moczu potrafią wypalić kolor wełny, wypłukują lanolinę i naruszają włókna, co prowadzi do uszkodzeń.
LONG STORY SHORT*: Kupiłaś wełniany otulacz, gatki lub po prostu sweter. Co zrobić, żeby przedłużyć jego życie? Zanurz go w kuracji octowej. Masz już otulacz jakiś czas i nie łapie kuracji lanolinowej? Zrób to samo :).
Kiedy octować wełnę?
- Nowe otulacze, gatki, podkłady wełniane octuje się zawsze przed pierwszym praniem i lanolinowaniem.
- Ubrania 100% wełna możesz zaoctować, dzięki czemu dłużej zachowają kolor, ale nie musisz.
- Pieluszki wełniane, które nie łapią kuracji lanolinowej i mimo prania cały czas nieprzyjemnie pachną octujemy aby pozbyć się złogów moczu.
Jeśli kupujesz używane wełniane pieluszki, to przypadkiem nie pierz ich z wkładami chłonnymi, żeby był higieniczne :D. Używane wełniaki, tak samo jak wełnę z second handu, traktujemy kuracją octową. Wełna będzie odkażona i dogłębnie wyczyszczona.
Jak przeprowadzić octowanie wełny?
Octowanie jest banalnie proste. Prostsze niż pranie czy lanolinowanie ;). Potrzebujesz naczynie, w którym zamoczysz wełnę (ja zawsze wybieram garnek, który ma najwięcej osadu z kamienia na dnie :D), szklankę do odmierzenia proporcji i łyżkę, bo unikamy kontaktu skóry z kuracją.
- Wymieszaj w naczyniu wodę, o temperaturze pokojowej, z octem w stosunku 2:1. Jeśli octujesz jednorazowo jeden otulacz, to spokojnie wystarczą Ci 2 szklanki wody i 1 szklanka octu. Jeśli chcesz wyoctować coś większego, to użyj dowolnej ilości wody i octu, trzymając się proporcji.
- Włóż wełnę do kuracji na 40 minut. Zanurzając ją pomóż sobie łyżką, tak aby nie dotykać palcami kuracji. Jeśli wełna wypływa możesz ją czymś dociążyć.
- Po upływie czasu wypłucz wełnę w czystej wodzie o temperaturze pokojowej, a następnie wypierz w płynie do wełny według zaleceń producenta, również w wodzie o temperaturze pokojowej.
KONIEC OCTOWANIA.
Po octowaniu wełna jest gotowa do lanolinowania. Są dwie szkoły. Jedna mówi, że wełnę trzeba wysuszyć przed lanolinowaniem, druga natomiast, że nie ma żadnej różnicy i mokra wełna zalanolinuje się dokładnie tak samo.
Ja, ze względu na permanentny brak czasu i małą ilość otulaczy, gatek, czy longów, w pewnym momencie przestałam suszyć wełnę przed moczeniem w kuracji lanolinowej. Nie zauważyłam żadnej różnicy 😉. Jak lanolinować wełnę? Dowiesz się z tego wpisu 👉🏻 Lanolinowanie wełny – kuracja lanolinowa.
Jeśli octowałaś ubranie, którego nie będziesz lanolinować, to wysusz wełnę według wskazówek z tego wpisu: Pranie i suszenie wełny
Co zrobić z kuracją octową po octowaniu?
Kurację możesz wykorzystać do kilku wełnianych rzeczy, ale z każdym jednym octowaniem będzie jej coraz mniej, więc możesz dolać wody i octu według proporcji 2:1.
Jeśli masz twardą wodą (jak ja), to na pewno znajdzie się coś, co ma osad z kamienia. Kuracja octowa doskonale się z nim rozprawi, na przykład w metalowym czajniku czy na dnie garnków. Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Napij się ze mną kawy 🙂
Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).
Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.
* LONG STORY SHORT – w skrócie, dosłownie: długa historia krótko
Przeczytaj też:
Wełna z drugiej ręki – jak przygotować do noszenia i szycia.
Maszynka do golenia na żyletki – jaką wybrać?
Pieluchowanie noworodka i małego niemowlęcia + origami z tetry
Jest lista rekomendowanych plynow do prania welny? Czy schrzanilam otulacz jesli wypralam go w perwolu?:/
Hej Mariola! Jeśli wełna się nie sfilcowała, to wszystko jest okej 🙂 do nowej, delikatnej wełny zalecane są delikatne płyny piorące, polecane firmy wypisałam tutaj: Pielęgnacja wełny przed pierwszym użyciem.
Dlaczego nie można kuracji octowej dotykać palcami?
Mówię o tym w filmie o octowaniu – ocet spirytusowy to roztwór kwasu octowego, który jest żrący, więc po prostu uszkodzi skórę dłoni 🙂