formowanka, rodzaje i zastosowanie mama less waste

Czym jest formowanka?

Zanim odpowiem na pytanie jakie są rodzaje formowanek, to musisz wiedzieć czym jest formowanka. Formowanka to wyprofilowany wkład chłonny. Swoim wyglądem może przypominać otulacz lub pieluszkę wielorazową typu AIO (all in one) lub SIO (snap in one). Formowanka nie jest niezbędna, ale znacznie ułatwia zmianę pieluszek :).

Główna różnica formowanki między otulaczami, czy pieluszkami wielorazowymi AIO, SIO, to brak nieprzemakalnej warstwy. Zadaniem formowanki jest wchłanianie wilgoci, a kształt i gumki w kroku zabezpieczają przez wypłynięciem zawartości. Na formowankę ubieramy gatki / longi / baggy z wełny lub pulu. Dopiero one tworzą warstwę nieprzemakalną.

formowanka mama less waste

Kiedy używać formowanki?

Formowanek, większość mam, używa głównie w nocy. Uszyte z kilku warstw formowanki z dodatkowymi wkładami są najbardziej chłonnym rozwiązaniem. W takiej formowance dziecko może nie potrzebować zmiany pieluszki do rana, lub będzie to na przykład tylko jedna zmiana. Są jednak dzieci, którym nie wystarczają zwykłe formowanki, dlatego niektóre firmy oferują formowanki z panelem pulowym w strategicznym miejscu. Panel ten zapewnia lepsze rozprowadzenie wilgoci po całości formowanki, co zabezpiecza przed szybkim przemoczeniem.

Jeśli wychodzicie na spacer i nie masz szybkiej możliwości zmiany pieluszki, to formowanka jest świetnym rozwiązaniem również na wyjścia z domu. Formowanka dłużej sobie poradzi od standardowej pieluszki wielorazowej. Zmniejsza też ryzyko wypłynięcia kupy i łatwiej się ją przebiera poza domem. Na wełniane czy pulowe gatki możesz założyć normalne spodnie. Gdy wybierzesz longi lub baggy, to zamiast body załóż dziecku bluzkę i nic więcej na pupę nie potrzeba :).

Połączenie formowanki z wełnianymi gatkami / longami / baggami jest ultra wygodne. Wełna ma właściwości termoizolacyjne, czyli latem chłodzi, zimą grzeje. Dlatego te połączenie jest wręcz stworzone do podróżowania samochodem. Pupa dziecka latem nie będzie spocona od kontaktu z poliestrowym fotelikiem, a zimą nie będzie odczuwać dyskomfortu zimnego materiału.

Czy tylko wtedy?

Czy w takim razie formowanek używa się tylko w wyjątkowych sytuacjach? Nie 😀 Ale w tych sytuacjach sprawdzają się najlepiej. Formowanek możesz używać gdy: skończyły Ci się zasoby na składanie tetry; nadchodzi pora długiej drzemki i wiesz, że potem jest powódź stulecia; wiesz, że zaraz będzie kupa, której nic innego nie opanuje; chcesz przewietrzyć pupę bez plam na podłodze (wtedy bez gatek); jesteś na wełnie i chcesz szybko coś założyć na pupę bez walki z przesuwającym się wkładem lub źle zrolowaną tetrą.

Formowanka to dość droga sprawa, dlatego nie jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jednak pomijając względy finansowe, to formowanka może być po prostu zbyt chłonna. Dziecko nie powinno być w mokrej pieluszce dłużej niż 2 godziny. Nie ważne czy w wielorazowej, czy jednorazowej. A po tym czasie formowanka może być wilgotna tylko w połowie, bo w ciągu dnia dziecko mniej siusia. Dlatego zwykle formowanki zostawiamy na specjalne okazje.

Jakie są rodzaje formowanek?

Świat pieluch wielorazowych jest bardzo dynamiczny. Na rynek co chwilę wchodzą ulepszone kroje lub całkiem nowe produkty. Dlatego jeśli pominę jakiś rodzaj, to w tej chwili po prostu nie wiem o jego istnieniu :D. Rodzaje formowanek, które znam:

  • kieszonka,
  • SIO,
  • motylek,
  • AIO,
  • basset.

W kieszonce, tak samo jak w pulowej wersji, same sterujemy chłonnością pieluszki. Do środka można włożyć każdy rodzaj wkładów. Wkład dodatkowo można wzmocnić boosterem – ogranicza nas tylko wyobraźnia ;). Zaletą tego typu formowanki jest bardzo szybki czas suszenia.

formowanka kieszonka mama less waste
formowanka kieszonka

SIO (snap in one), to system, w którym dedykowany wkład przymocowany jest do formowanki napką. Wkład dzięki napkom nie przesuwa się, a formowanka, po odpięciu wkładu szybko schnie.

formowanka sio mama less waste
formowanka sio

Motylek jest formowanką AIO (all in one), ale z niestandardowym wkładem, który przypomina skrzydła motyla. Zaletą takiej formowanki jest szybkość obsługi – nie trzeba szukać wkładów, osobno prać i suszyć. Nie schnie bardzo długo 🙂

formowanka motylek greenpieluszki.pl

AIO, formowanka „wszystko w jednym„. Wkład jest przyszyty do formowanki, czasami schowany w kieszonce. W miejscu przyszycia formowanka może schnąć dłużej, ale dzięki temu wkład się nie roluje i pozostaje na miejscu.

formowanka AIO pupus.pl

Basset, to rodzaj formowanki AIO, która pozwala na łatwe sterowanie chłonnością. Rozłożona przypomina pyszczek psa ;).

formowanka basset littlebirdsdiapers.com

Jak wybrać rodzaj formowanki?

Pieluchy wielorazowe to bardzo indywidualna sprawa i każdemu pasuje coś innego. Dlatego też jest tak duży wybór i tyle możliwości :D.

Jeśli nie wiesz co pasowałoby Tobie i Twojemu dziecku, to najlepiej skorzystaj z wypożyczalni pieluszek i przetestuj kilka systemów :). Możesz też poszukać używanych pieluszek na bazarku lub sprzedać te, które nie będą Ci pasować.

Jeśli nie masz suszarki bębnowej, to zwróć uwagę na czas schnięcia różnych rodzajów formowanek. Formowanki kieszonki, SIO, motylek czy basset będą wtedy najlepszym wyborem.

Pomogłam Ci, lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Chodź napić się ze mną kawy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też:

Pieluchowanie noworodka i małego niemowlęcia + origami z tetry,

Jakie są rodzaje tetry do pieluchowania wielorazowego?

Jak złożyć tetrę w pickman fold?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *