Rodzaje formowanek i ich zastosowanie.

Czym jest formowanka?

Formowanka to wyprofilowany wkład chłonny, który nie jest niezbędny, ale znacznie ułatwia życie osoby zmieniającej pieluszki. Formowanka swoim wyglądem może przypominać otulacz lub pieluszkę wielorazową typu AIO (all in one) lub SIO (snap in one).

Główna różnica formowanki między otulaczami, czy pieluszkami wielorazowymi AIO, SIO, to brak nieprzemakalnej warstwy. Zadaniem formowanki jest wchłanianie wilgoci, a kształt i gumki w kroku zabezpieczają przez wypłynięciem zawartości. Na formowankę ubieramy gatki / longi / baggy z wełny lub pulu. Dopiero one tworzą warstwę nieprzemakalną.

formowanka mama less waste
formowanka

Kiedy używać formowanki?

W nocy

Formowanka nocna, to wkład o największej chłonności. Zakładamy, gdy spodziewamy się, że dziecko nie będzie potrzebowało do rana zmiany pieluszki, lub będzie to na przykład tylko jedna zmiana.

Niektóre firmy oferują formowanki z panelem pulowym w strategicznym miejscu. Panel ten zapewnia lepsze rozprowadzenie wilgoci po całości formowanki, co zabezpiecza przed szybkim przemoczeniem.

Na wyjścia z domu

Jeśli wychodzicie na spacer i nie masz szybkiej możliwości zmiany pieluszki, to formowanka dłużej sobie poradzi od standardowej pieluszki wielorazowej.

Na wełniane czy pulowe gatki możesz założyć normalne spodnie. Gdy wybierzesz longi lub baggy, to zamiast body załóż dziecku bluzkę i nic więcej na pupę nie potrzeba 😉.

W podróży samochodem

Połączenie formowanki z wełnianymi gatkami / longami / baggami jest ultra wygodne. Wełna ma właściwości termoizolacyjne, czyli latem chłodzi, zimą grzeje.

Pupa dziecka latem nie będzie spocona od kontaktu z poliestrowym fotelikiem, a zimą nie będzie odczuwać dyskomfortu zimnego materiału.

Na co dzień

Gdy:

  • skończyły Ci się zasoby na składanie tetry,
  • nadchodzi pora długiej drzemki i wiesz, że potem jest powódź stulecia,
  • wiesz, że zaraz będzie kupa, której nic innego nie opanuje,
  • chcesz przewietrzyć pupę bez plam na podłodze (wtedy bez gatek),
  • jesteś na wełnie i chcesz szybko coś założyć na pupę bez walki z przesuwającym się wkładem lub źle zrolowaną tetrą.

Ale dlaczego formowanek używa się tylko w wyjątkowych sytuacjach? Formowanka to dość droga sprawa, ale pomijając względy finansowe, to dziecko nie powinno być w mokrej pieluszce dłużej niż 2 godziny. Nie ważne czy w wielorazowej, czy jednorazowej. Po tym czasie formowanka może być wilgotna tylko w połowie.

Rodzaje formowanek.

Świat pieluch wielorazowych jest bardzo dynamiczny. Na rynek co chwilę wchodzą ulepszone kroje lub całkiem nowe produkty. Dlatego jeśli pominę jakiś rodzaj, to w tej chwili po prostu nie wiem o jego istnieniu :D.

Kieszonka

W kieszonce, tak samo jak w pulowej wersji, same sterujemy chłonnością pieluszki. Do środka można włożyć każdy rodzaj wkładów. Wkład dodatkowo można wzmocnić boosterem – ogranicza nas tylko wyobraźnia ;). Zaletą tego typu formowanki jest bardzo szybki czas suszenia.

formowanka kieszonka mama less waste
formowanka kieszonka

SIO – snap in one

Snap in one, to system, w którym dedykowany wkład przymocowany jest do formowanki napką. Wkład dzięki napkom nie przesuwa się, a formowanka, po odpięciu wkładu szybko schnie.

formowanka sio mama less waste
formowanka sio

Motylek

Motylek jest formowanką AIO (all in one), ale z niestandardowym wkładem, który przypomina skrzydła motyla. Zaletą takiej formowanki jest szybkość obsługi – nie trzeba szukać wkładów, osobno prać i suszyć. Nie schnie bardzo długo 🙂

formowanka motylek greenpieluszki.pl

AIO – all in one

Formowanka „wszystko w jednym”. Wkład jest przyszyty do formowanki, czasami schowany w kieszonce.

formowanka AIO pupus.pl

Basset

Formowanka AIO, która pozwala na łatwe sterowanie chłonnością. Rozłożona przypomina pyszczek psa ;).

formowanka basset littlebirdsdiapers.com

Jak wybrać rodzaj formowanki?

Pieluchy wielorazowe to bardzo indywidualna sprawa i każdemu pasuje coś innego. Dlatego też jest tak duży wybór i tyle możliwości :D.

Jeśli nie wiesz co pasowałoby Tobie i Twojemu dziecku, to najlepiej skorzystaj z wypożyczalni pieluszek i przetestuj kilka systemów :). Możesz też poszukać używanych pieluszek na bazarku lub sprzedać te, które nie będą Ci pasować.

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje tetry do pieluchowania wielorazowego?, Czym różni się tetra bielona od niebielonej?, Jak złożyć tetrę w pickman fold?

Dodaj komentarz