pierwsza maszynka na zyletki mama less waste

Maszynka do golenia na żyletki – dlaczego powstała?

Maszynka do golenia na żyletki, od kilku dobrych lat, zaczyna znów zyskiwać na popularności. Mimo to, używanie jej wciąż budzi wiele wątpliwości, które są całkiem normalne, dlatego postaram się je rozwiać 🙂 W końcu przyszedł czas na dokładne omówienie tematu maszynek wielorazowych! Choć może wcale nie takich wielorazowych?

Twórcą pierwszej, spopularyzowanej maszynki do golenia na żyletki był, nie kto inny, jak King Camp Gillette. Tak, ten Gillette od tego „Gillette” i stąd też polska nazwa „żyletka” :D. W 1904 roku Gillette opatentował maszynkę do golenia z wymiennym ostrzem, która zrewolucjonizowała golenie na całym świecie. Od tego czasu, konstrukcja maszynek na żyletki pozostała praktycznie bez zmian. Co więcej, w sprzedaży bez problemu można dostać replikę pierwszej maszynki Gillette, jest to Merkur Solingen 42C.

Jaka jest historia maszynek? Gillette, zainspirowany Williamem Pinterem, miał stworzyć wynalazek, który będzie tani, prosty, zdatny do masowej produkcji i nie wielorazowy, a dzięki temu dochodowy. Powstał nawet model biznesowy, który opiera się na haśle: „Give’em the razor; sell’em the blades” – według tego samego modelu biznesowego powstały współczesne jednorazowe maszynki. Maszynka do golenia na żyletki zastąpiła brzytwę. Brzytwa choć wielorazowa – bo wystarczy tylko naostrzyć i można używać w kółko – to nie jest najbezpieczniejszym narzędziem. Zostawmy więc brzytwy profesjonalistom, 100 lat później maszynka z wymiennym ostrzem jest naprawdę bardzo wielorazowa :D.

pierwsza maszynka na żyletki mama less waste
replika pierwszej maszynki Merkur Solingen 42C

Czy każda maszynka do golenia na żyletki jest taka sama?

Zdążyłaś już przeczytać, że konstrukcja maszynek od ostatniego stulecia praktycznie nic się nie zmieniła, a teraz wyskoczyłam z takim pytaniem. No to jak jest? Różnią się czymś te maszynki? Czy nie ma znaczenia, jaką się wybierze, bo każda będzie golić tak samo?

Konstrukcja wszystkich maszynek, z wymiennym, ostrzem jest taka sama:

Stała niezmienna część maszynki to rączka i głowica, a wymiennym elementem jest ostrze, czyli żyletka.

Więc już masz pewność, że do maszynki, którą sobie wybierzesz, wystarczy dokupić tylko żyletkę. I naprawdę nic więcej nie potrzeba. Zanim wybierzesz sobie tę jedną jedyną maszynkę, z którą spędzisz kolejne lata, to musisz wiedzieć, że maszynki różnią się między sobą.

Różnice między maszynkami do golenia na żyletki

Maszynki rozróżnia się ze względu na: regulację ostrza, rodzaje głowic, liczbę elementów po rozkręceniu, wagę, długość i grubość rączki, a także materiał wykonania. Sporo tego, co? To wszystko po to, aby móc dobrać maszynkę idealną do swoich potrzeb. A ja Ci podpowiem jak to zrobić!

Rodzaje głowic

Rodzaje głowic są trzy: grzebień zamknięty, grzebień otwarty i grzebień asymetryczny. Nas jednak interesuje jedynie grzebień zamknięty. Maszynki z zamkniętym grzebieniem są najłagodniejszymi maszynkami. Grzebień zamknięty zapewnia płaską powierzchnię golenia – taką samą jak w maszynkach jednorazowych.

Grzebienie otwarty i asymetryczny sprawdzą się do golenia twarzy, przy bujnym i twardym zaroście.

grzebień otwarty

Liczba elementów

Maszynka na żyletki może się składać z 1, 2 lub 3 części. I to właśnie od liczby elementów maszynki zależy to, jak będziesz musiała zamontować żyletkę do maszynki. Każdy rodzaj maszynki ma swoje plusy i minusy.

Maszynki jednoczęściowe

Najwygodniej i najszybciej żyletki zmienia się w maszynkach jednoczęściowych, zwanych też motylkiem/butterfly/TTO. Aby zmienić ostrze, wystarczy pokręcić końcówką rączki, a skrzydełka głowicy się otwierają. Maszynki butterfly są zaliczane do maszynek łagodnych. Oznacza to, że ryzyko zacięcia i podrażnień podczas golenia jest zminimalizowane. Dzięki temu maszynki jednoczęściowej bez obaw możesz używać codziennie. Wadą butterfly jest trudność w czyszczeniu, podatność na zużycie czy rozregulowanie.

Modele maszynek jednoczęściowych, które moim zdaniem mogą sprawdzić się do golenia ciała:

Feather Popular uchwyt 100 mm,

Parker 74R-RG uchwyt 100 mm,

Parker 29L Pink uchwyt 100 mm.

Maszynka na żyletki dla kobiet mama less waste
maszynka motylek Parker 29L Pink

Maszynki dwu- i trzyczęściowe

Maszynki dwu- i trzyczęściowe przed zmianą żyletki trzeba rozkręcić. Nie martw się, nie potrzeba do tego żadnych narzędzi :D. Maszynka do golenia na żyletki dwuczęściowa zwykle składa się z uchwytu i długiej śruby. Zmiana ostrza nie jest skomplikowana, ale czyszczenie ze względu na budowę jest trudniejsze od doczyszczenia maszynki trzyczęściowej.

Najpopularniejsza jest maszynka trzyczęściowa, która jest najmniej awaryjna i najłatwiejsza w czyszczeniu. Jednak jej minusem jest liczba elementów, które trzeba rozkręcić, aby móc zmienić ostrze. Maszynka składa się z uchwytu z gwintem, dolnej części głowicy i górnej części głowicy. Po kilku zmianach żyletki liczba elementów przestaje być problemem :).

Modele maszynek dwu- i trzyczęściowych, które moim zdaniem mogą sprawdzić się do golenia ciała:

Merkur Solingen 23C uchwyt 95 mm:

Muhle R89 Twist (dwuczęściowa) uchwyt 100 mm:

maszynka Muhle R89 Twist

Edwin Jagger DELBE14bl błękitna uchwyt 95 mm:

maszynka Edwin Jagger błękitna

Muhle Rytmo R224SR miętowa uchwyt 95 mm:

Edwin Jagger R726CRSR czarna uchwyt 97 mm:

Muhle Rytmo R226SR czarna uchwyt 99 mm:

maszynka Muhle Rytmo

Muhle Rytmo R220SR drewniana uchwyt 99 mm,

ZEW by Muhle drewniana uchwyt 97 mm.

Pozostałe różnice między maszynkami do golenia na żyletki

Waga

Przy wyborze maszynki warto, żebyś zwróciła uwagę również na wagę i długość rączki. Cięższe maszynki łatwiej wyślizgują się z palców, np. podczas golenia nóg pod prysznicem, ale te całkiem lekkie mniej pewnie prowadzą się po skórze i słabiej golą. Dlatego najlepiej będzie, jeśli będziesz szukać maszynek w wadze od 50 g do 95 g, czyli takich średniaków.

Długość i grubość uchwytu

Co z długością rączki? Maszynka do golenia ciała jest wygodniejsza, gdy ma dłuższy uchwyty od standardowego. Klasyczna długość rączki (nie długość całkowita) to ok 85 mm, a jak pewnie zauważyłaś wszystkie maszynki, które Ci poleciłam, mają minimum 95 mm długości. Trochę się naszukałam, uważam jednak, że było warto :D. Dlaczego? Długi uchwyt pozwala na długie pociągnięcia maszynki, dlatego doskonale sprawdza się do golenia nóg. Dodatkowo długa rączka sprawia, że golenie trudniej dostępnych miejsc jest łatwiejsze.

Grubość i kształt uchwytu maszynki są sprawą bardzo indywidualną, tak samo zresztą, jak waga i długość maszynki. Maszynki o małej średnicy są rekomendowane dla osób o szczupłych palcach, w tym dla kobiet, ze względu na wygodniejszy chwyt. Ja używam maszynki ZEW by Muhle, która nie jest smukła, jest stożkowa, i uwielbiam to, jak leży mi w dłoni podczas golenia nóg – nic się nie wyślizguje! Dlatego tutaj nic nie doradzę. Wyżej w propozycjach maszynek znajdziesz przekrój wszystkich: klasyczne, chude, stożkowe, a nawet jedną całkiem nietypową!

Materiał wykonania

Maszynka do golenia na żyletki może być kolorowa! To już zdradziłam zdjęciami przepięknej Muhle Rytmo R224SR. Rynek maszynek jest naprawdę bogaty. Możesz wybrać maszynkę wykonaną ze stali nierdzewnej, mosiądzu, z uchwytem wykończonym drewnem, żywicą syntetyczną, czy sztucznym tworzywem. Od użytych materiałów będzie zależała waga maszynki. Sposób wykończenia ma wpływ na przyczepność uchwytu.

Regulacja ostrza

Regulowana maszynka do golenia (adjustable) pozwala na dopasowanie intensywności golenia od łagodnego do agresywnego. W teorii, dzięki regulacji ostrza, jest to maszynka dla każdego, jednak ja je rekomenduję dla panów. Maszynki te są droższe, cięższe, zwykle mają gładkie rączki. Świetnie sprawdzą się do golenia twarzy, ale do golenia ciała regulacja ostrza najprawdopodobniej nigdy Ci się nie przyda.

maszynka na żyletki merkur progress
regulowana maszynka Merkur Progress 500

Pierwsza maszynka do golenia na żyletki – jaką wybrać?

Pierwsza maszynka do golenia na żyletki jest trochę jak kupowanie kota w worku. Nie jestem w stanie przewidzieć, czy na pewno się zakochasz w tym rozwiązaniu, być może tak, być może nie.

To, co mogę Ci zapewnić, to że wybór najtańszych maszynek na żyletki nie jest najlepszym pomysłem. Takie maszynki mogą szybko rdzewieć, łatwiej powodować podrażnienia i zacięcia. Dobrą maszynkę na żyletki znajdziesz już za około 100 zł. Biorąc pod uwagę, że jest to, przynajmniej, kilkuletnia inwestycja, to golenie maszynką na żyletki jest tańsze od używania maszynek jednorazowych. Oczywiście znajdziesz też droższe maszynki, których cena to nawet 500 zł i więcej, ale zostawmy je dla koneserów golenia :D. Maszynka z drugiej ręki to też jest rozwiązanie! Choć może być ryzykowne, jeśli nie znasz modelu, starsze maszynki zwykle są agresywniejsze.

Jeśli maszynka na żyletki Ci się nie sprawdzi, to bez problemu możesz ją przekazać komuś innemu. Chociażby swojemu partnerowi/partnerce, wystarczy tylko zmienić żyletkę. O czyszczeniu maszynki i zachowaniu higieny będzie w kolejnym wpisie. Jednak wiedz już teraz, że nie ma żadnego problemu, żeby mieć maszynkę z drugiej ręki lub komuś podarować / odsprzedać swoją.

Żyletki

Różnice między żyletkami

Czy wiesz, że.. wszystkie żyletki wyglądają prawie identycznie, ale nie golą tak samo? Żyletki różnych firm mają różne twardości i ostrości, dodatkowo mogę być też powlekane różnymi materiałami, na przykład teflonem czy platyną.

Żyletki, tak jak maszynki, mogą być łagodne i agresywne, ale uwaga – łagodna żyletka nie oznacza, że jest tępa i gorzej goli. Łagodna żyletka powoduje mniej podrażnień, doskonale sobie radzi z miękkim i normalnym zarostem, a dodatkowo idealnie nadaje się do nauki golenia. Agresywne żyletki świetnie sprawdzą się do twardego, gęstego zarostu, ale nawet nie każdy mężczyzna takich potrzebuje. Ja, z mym mężem, używam żyletek łagodnych.

żyletka mamalesswaste

Cena żyletek

Koszt zakupu żyletek jest bardzo różny. Cena zależy oczywiście od firmy, ostrości, materiału, ale też od liczby żyletek w opakowaniu! Ta sama żyletka, Astra Superior Platinum (tych właśnie używam), może za sztukę kosztować 0,37 zł, a może też 0,28 zł. Pierwsza żyletka jest sprzedawana w kartoniku, który zawiera 5 sztuk żyletek. Natomiast druga żyletka jest sprzedawana w opakowaniu, które składa się z 20 kartoników, czyli w opakowaniu jest w sumie 100 sztuk żyletek.

Czy warto kupić duże opakowanie żyletek? Jeśli pierwsza maszynka na żyletki dopiero przed tobą, to wstrzymaj się z takim zakupem. Zwykle do maszynki dołączona jest jedna żyletka i wtedy ocenisz czy klasyczne golenie w ogóle jest dla Ciebie. Można też, zamiast stawiać od razu na jedno ostrze, potestować kilka różnych firm. Koszt opakowań po 5 sztuk nie jest tak duży, a może któreś ostrza wyjątkowo przypadną Ci do gustu.

Jednak ostatecznie, duże opakowania żyletek opłacają się najbardziej. 100 sztuk żyletek brzmi, jakby miały się nigdy nie skończyć? 😀 Pamiętaj, że na ich zużycie masz nieskończoną ilość czasu. Możesz kupić je z kimś na pół, bo w dużym opakowaniu są małe kartoniki, możesz też używać z innymi domownikami. Nasze schodzą całkiem szybko, ale o tym, jak często trzeba zmieniać żyletkę, będzie za chwilę.

Propozycje łagodnych ostrzy

Nie polecę Ci jednych najlepszych żyletek. Dlaczego?

Różne żyletki w różnych maszynkach różnie golą.

I to należy zapamiętać. Sporo też zależy od umiejętności osoby golącej. Polecę Ci żyletki, które mają już sprawdzoną renomę. A Ciebie zachęcam do testowania różnych ostrzy. Dlatego w linkach będą same propozycje opakowań po 5 sztuk żyletek.

Żyletki, których teraz używam to Astra Superior Platinum. Są to jedne z najpopularniejszych żyletek, ponieważ ich cena w stosunku do jakości jest bardzo korzystna. Pierwsza maszynka na żyletki z tym ostrzem to bardzo dobre połączenie. Astra jest bardzo łagodna, a dodatkowo platynowa powłoka zabezpiecza przed podrażnieniami.

Wiliknson Sword charakteryzują się specjalną powłoką z chromu, ceramiki i tworzywa sztucznego. Brzmi to skomplikowanie, ale najistotniejszy jest fakt, że ta powłoka zmniejsza tarcie, co przekłada się na golenie bez podrażnień. Ogromną zaletą Wilkinsonów jest ich dostępność stacjonarnie w drogeriach.

Ostatnie żyletki, które polecam na start to Derby Extra Super Stainless. Są to bardzo łagodne żyletki, o umiarkowanej ostrości, idealne do codziennego golenia. Dla niektórych te żyletki są zbyt tępe, dla innych idealne. Ja nie testowałam, więc musisz ocenić sama :).

Czy są inne łagodne żyletki? Są, na przykład Merkur Solingen Super Platinum, które nie są tak łatwo dostępne. Timor Solingen, ale ich najmniejsze opakowanie to 10 sztuk. Rapira Lux Platinum łagodne, ale ostre żyletki. Porównywalne do Astr Superior Platinum.

Najostrzejsze żyletki to Feather Hi-Stainless. Nie są to żyletki dla początkujących osób, a nawet osoby doświadczone w pracy z ostrzem mogą łatwo się nimi zaciąć, ale pozostają ostre naprawdę długo. Czy zdarzyło mi się nimi zaciąć? Oczywiście 😀 Golenie takim ostrzem wymaga skupienia i braku pośpiechu, jednak jego żywotność wiele wynagradza. Nie będę się nawet przyznawać jak długo używałam jednej żyletki 😅. Jeśli już jesteś doświadczona w tradycyjnym goleniu, to naprawdę warto wypróbować Featherów na własnej skórze.

Jak często zmieniać żyletki?

Od razu na wstępie napiszę, że… to zależy od wielu czynników. Zasada jest taka, że

gdy czujesz pogorszenie golenia, to czas na nową żyletkę.

U mężczyzn, którzy golą tylko twarz, łatwiej jest oszacować długość życia (czyli liczba zużyć) konkretnych żyletek, bo golony jest podobny „obszar” :D. Na zużycie żyletek ma wpływ grubość włosów, kąt golenia, a nawet sama żyletka. Jedne żyletki „działają” dłużej, inne krócej.

Ja nie golę się regularnie, więc nigdy też nie liczyłam na ile razy wystarczyła mi jedna żyletka. Długo też goliłam się tą samą maszynką z Dominikiem, więc w ogóle nie przejmowałam się zmianą żyletek :p. Co ciekawe, do golenia nóg nie potrzebuję idealnie ostrych żyletek, ale pod pachami od razu czuję, gdy ostrze jest do wymiany. Skóra tam jest delikatniejsza.

Mam nadzieję, że wystarczająco dobrze wytłumaczyłam Ci różnice między maszynkami i wiesz już jak jakich żyletek szukać. O tym jak się golić bez podrażnień, jak zmieniać żyletki, jak dbać o maszynkę przeczytasz w kolejnym w wpisie. Obiecuję, że będzie na pewno, ale nie obiecuję kiedy. Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Napij się ze mną kawy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też:

Less waste, po co tak żyć?

Prezentownik less waste – prezenty less waste

Przeprowadzka do Stanów Zjednoczonych

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *