Pranie i suszenie wełny mamalesswaste

Pranie i suszenie wełny

Pranie i suszenie wełny różnią się od procesu dbania o inne materiały. Niewłaściwie zaopiekowana wełna może zmienić swój kształt, rozmiar lub po prostu ulec zniszczeniu, np. poprzez osłabienie włókien. Dlatego w tym wpisie opowiem Ci jak wełnę wietrzyć, prać i suszyć. Szukasz innych informacji? Sprawdź zakładkę wełna.

Cechy wełny

Wełna jest naturalnym, wręcz magicznym materiałem. Główne jej cechy to: antybakteryjność, higroskopijność i termoregulacja. Dzięki temu wełna nie brudzi się tak szybko jak bawełna, a ciało ubrane w wełnę mniej się poci.

Materiał może wchłonąć znaczną ilość wilgoci nie zmieniając swojego wyglądu, czyli sprawia wrażenie suchej, a dodatkowo nie pochłania zapachów.

Te cechy sprawiają, że wełna nie wymaga prania po każdym ubraniu, co więcej, zbyt częste i nieprawidłowe pranie może negatywnie wpływać na materiał. Zamiast częstego prania wełnę należy wietrzyć.

Wietrzenie wełny

Prawidłowa pielęgnacja noszonej wełny, która nie ma plam, rozpoczyna się od jej wietrzenia. Dotyczy to tak samo wełnianych pieluszek, jak i ubrań.

Ubrania

Wełniane ubrania po całym dniu noszenia rozwieś w przewiewnym miejscu. Pozwól im odpocząć co najmniej cały dzień – czyli nie noś ich codziennie. Dzięki temu wełna wróci do swojej formy i nie będzie się tak szybko zużywać.

Jeśli ubranie jest świeże, czyli nie wymaga prania, ale jest miejscowo zabrudzone, to zapierz plamę według instrukcji, która znajduje się poniżej.

Pieluszki

Wełniane pieluszki, które nie są wilgotne ani brudne, powinny się wietrzyć minimum godzinę, przed kolejnym noszeniem – najlepiej jednak wietrzyć pieluszki dwie/trzy godziny. Możesz je przewiesić przez bok łóżeczka, czy położyć na płasko wewnętrzną częścią na zewnątrz.

Jeśli będziesz wietrzyć gatki lub longi (czyli wełniane krótkie lub długie spodenki), to wywróć je na lewą stronę, żeby materiał miał lepszy dostęp powietrza.

Pieluszka, która jest trochę wilgotna, będzie potrzebowała więcej czasu, żeby wyschnąć. Pieluszka, która przeciekła, potrzebuje prania i najprawdopodobniej octowania + lanolinowania. Kliknij w linki, żeby dowiedzieć się co i jak 🙂.

Pranie i suszenie wełny
Otulacz wełniany

Pranie i odplamianie wełny

Pranie wełny najlepiej przeprowadź według wskazówek producenta. Może to być pranie mechaniczne na trybie „wełna” lub „delikatne” 30°C z użyciem płynu do prania wełny, pranie ręczne, którego instrukcję znajdziesz poniżej, lub pranie chemiczne – najczęściej rekomendowane w przypadku garniturów, garsonek, marynarek, spódnic, czy spodni.

Ręczne pranie wełny

Ręczne pranie wełny nie jest wcale takie straszne jak się wydaje. Ubranie wystarczy pougniatać pod wodą i pamiętać o kilku ważnych zasadach – wszystko dokładnie tłumaczę w dalszej części. Po pierwszym praniu będziesz wiedziała co mam na myśli 😊.

Czego potrzebujesz do ręcznego prania wełny:

  • miskę
  • wodę o temperaturze około 30°C
  • płyn do prania wełny

Woda do prania wełny powinna być letnia, nie gorąca. Wlej do miski wodę i dopiero po nalaniu dodaj płyn do prania wełny.

Jeśli masz wełnę z second handu, albo superwash, to możesz użyć najzwyklejszego płynu do wełny, np. Woolite, ale jeśli chcesz wyprać delikatną wełnę, to taki płyn może okazać się zbyt silny i sfilcować ubranie. Dlatego poniżej znajdziesz listę polecanych płynów do delikatnych materiałów.

Rekomendowane płyny do prania delikatnych rzeczy, uszytych np. z wełny merynosów, czy z kaszmiru, to:

pranie i suszenie wełny mamalesswaste
Płyn do prania wełny

Instrukcja prania wełny:

Wymieszaj wodę z płynem, a następnie zanurz ubranie w wodzie. Wełny nie pocieraj ani nie wykręcaj, to bardzo ważne aby nie uszkodzić wełny. Ugnieć ubranie jak ciasto i wypłucz. Do płukania użyj wody o zbliżonej temperaturze do tej w której skończyłaś prać. Nie używaj płynu do płukania.

Odplamianie wełny

Jeśli wełniane ubranie ma plamy, które wciąż się utrzymują po praniu, to na pewno przyda Ci się ta część wpisu. Bo tak! Wełnę można doprać 😊

Mydło galasowe i inne standardowe odplamiacze są za silne aby użyć ich do odplamiania wełny. Użyte najprawdopodobniej sfilcują wełnę. Ale… są środki, które w bezpieczny sposób poradzą sobie z plamami. Są to:

  1. Spray z mydłokrzewuSonett 100 ml, Ulrich-Naturlich 250 ml,
  2. Mydło kokosowemydło do zapierania,
  3. Płyn do prania wełny – ten sam, w którym pierzesz.

Jeśli nie masz wielu wełnianych ubrań, to nie musisz koniecznie kupować sprayu z mydłokrzewu, czy mydła kokosowego. Płyn nałożony bezpośrednio na plamę także sobie świetnie poradzi.

Wybrany odplamiacz nałóż na zwilżoną plamę i pozostaw na kilka minut. Potem możesz jeszcze raz wyprać w płynie, albo po prostu wypłukać według tych samych zasad, które obowiązują przy praniu. Jeśli plama nie zejdzie za pierwszym razem, możesz ponownie spróbować używając innego środka.

Innym sposobem na pozbycie się plam jest wystawienie ich na działanie promieni słonecznych. Słońce jest doskonale znane ze swoich wybielających właściwości dzięki promieniowaniu ultrafioletowym.

Wystarczy, że położysz suche ubranie plamą w słonecznym miejscu, np. na parapecie, i pozostawisz na jakiś czas. Oczywiście latem uważaj na ostre słońce i nie wywabiaj plam w samo południe.

Suszenie wełny

Suszenie wełny odgrywa ważną rolę w procesie dbania o ten materiał. Mokra wełna jest bardzo podatna na naciągnięcia; źle suszona może się naciągnąć i zmienić swój kształt, a suszona zbyt blisko źródeł ciepła lub w suszarce bębnowej, bez specjalnego kosza, może ulec sfilcowaniu. Jak więc suszyć wełnę?

Suszenie wstępne

Po ręcznym praniu musisz wełnę odcisnąć z nadmiaru wody. Absolutnie jej nie wykręcaj! Będziesz potrzebować do tego dużego chłonnego ręcznika, ponieważ wody będzie całkiem sporo.

Rozłóż ręcznik na podłodze i ułóż na jego brzegu mokre ubranie. Nałóż resztę ręcznika na ubranie – teraz powinna postać kanapka: ręcznik, wełna, ręcznik. Odciskając wodę, zwiń ręcznik w rulon. Jeśli po rozwinięciu wełna wciąż jest mocno wilgotna, możesz powtórzyć proces na suchej części ręcznika – lub weź kolejny ręcznik.

Suszenie właściwe

Po takim wstępnym suszeniu wełna jest gotowa do suszenia właściwego. Wełnę suszymy na płasko, na ręczniku lub na suszarce. Wełna przypięta klamerkami, czy przewieszona przez suszarkę, wyciągnie się i zdeformuje swój kształt.

Nie kładź wełny na włączonym grzejniku, ani nie stawiaj suszarki blisko grzejnika, skończy się to najprawdopodobniej zmniejszeniem rozmiaru ubrania. Grubsze ubrania najprawdopodobniej będziesz musiała kilka razy przewracać, żeby równomiernie wyschły.

Możesz spróbować wysuszyć wełniane ubranie w suszarce elektrycznej z pompą ciepła w specjalnym koszu do suszenia ubrań: kosz do suszarek Electrolux, kosz do suszarek Bosh. Dzięki koszowi ubranie nie obija się o bęben i ryzyko sfilcowania jest bardzo niskie.

wełna z drugiej ręki mama less waste
wełniany kombinezon

Tak ja widzisz, pranie i suszenie wełny wcale nie są takie skomplikowane jakie się wydają. Po pierwszym razie sama się przekonasz. A jej właściwości rekompensują cały wysiłek w nią włożony. Na zdjęciu powyżej Matylda w wełnianym kombinezonie, który jej uszyłam ze swetra 😉. Zainspirowałam Cię jakoś? Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Napij się więc ze mną wirtualnej kawy ☕️

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam szybciej na nie odpowiem 🙂. Sprawdź też mój kanał na YouTube: mamalesswaste

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też:

Wełna z drugiej ręki – jak przygotować do noszenia i szycia.

Przeprowadzka do Stanów Zjednoczonych

Maszynka do golenia na żyletki – jaką wybrać?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *