blw mama less waste

Co to jest BLW i jaki jest jego cel?

BLW to metoda wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka poprzez umożliwienie mu samodzielnego karmienia (z angielskiego baby-led weaning). Metoda ta pozwala wybrać dziecku co zje, a co nie.

BLW pozwala dziecku odkrywać smaki, strukturę, kolory i zapachy różnych rodzajów jedzenia. Zaufanie rodzica w kompetencje dziecka sprawia, że dziecko ma możliwość samodzielnego (intuicyjnego) sterowania rozszerzaniem diety.

blw rozszerzanie diety mama less waste

Od kiedy można rozpocząć BLW?

BLW można śmiało rozpocząć, gdy dziecko:

  • ukończyło 6 miesięcy,
  • samodzielnie siedzi /
  • siedzi stabilnie na kolanach opiekuna,
  • jest zainteresowane jedzeniem,
  • kieruje jedzenie do buzi,
  • nie wypycha jedzenia z buzi.
blw rozszerzanie diety mama less waste

Jak to u nas wygląda? 🕵🏻‍♀️

Matylda od początku rozszerzania diety je metodą BLW. Jest dużo bałaganu, pilnowania psów, Matyldy i kubeczka z wodą 🤪. Zwykle nie mam czasu nawet zjeść, ale widok samodzielnego niemowlaka jedzącego brokuł wynagradza wszystko.

Rozszerzanie diety rozpoczęliśmy, gdy Matylda skończyła sześć miesięcy. Zaczęliśmy od pieczonego batata, kolejne były uparowane brokuły i ziemniaki. Brokuły Mati pokochała najbardziej. A potem już leciało wszystko w słupki 🙂 Oczywiście prócz alergenów, choć te co jakiś czas prowokujemy.

W tej chwili, Mati ma 10 miesięcy, je trzy posiłki dziennie – śniadanie, obiad, kolację i czasami przekąski w postaci owoców lub warzyw. Raz zje więcej, raz mniej, nie przejmuję się tym, bo do ukończenia roku i tak podstawą diety jest mleko 🙂. Do posiłków zawsze podajemy wodę.

blw mama less waste

Co nam się sprawdza?

Używamy krzesełka z ikea, które mamy z drugiej ręki, do niego dokupiliśmy ikeowską poduszkę za plecki i drewniany podnóżek na allegro. Na początku rozszerzenia diety Matylda jadła bezpośrednio z tacki krzesełka, którą bardzo wygodnie się myje. Od dwóch miesięcy używamy bambusowego talerzyka i miseczki bamboo bamboo. Wodę Matylda dostaje w doidy cup, przez chwilę podawałam w b.boxie i cieszyłam się suchą podłogą 😁 oraz samodzielnością Matyldy, ale po rozmowie z neurologopedą o negatywnym wpływie bidonu od razu wróciłam do kubeczka, a b.box gdzieś leży zapomniany. Ubrania zabezpieczam fartuszkami, które piorę razem z pieluchami.

Po jedzeniu Matylda przeważnie ląduje w wanience, bo tak jest nam najszybciej i najwygodniej, a Matylda uwielbia wodę – od początku używamy wanienki z Ikea.

Swoją wiedzę na temat BLW czerpię głównie od Zuzia i Szpinakożerca oraz Alaantkowe blw , ale jeśli wdrażacie się w temat BLW, to na pewno już znacie te dziewczyny ☺️.

Jak wygląda nasze BLW less waste?

Jemy to samo, nie solę, nie słodzę jedzenia podczas przygotowywania. Jeśli Matylda je coś innego, to mrożę jej jedzenie. Gotuję kasze / ryże / makarony i wykorzystuję resztki z lodówki.

Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Chodź napić się ze mną kawy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też:

Jak wybrać pierwsze buty? + jak dobrać rozmiar.

Chusteczki wielorazowe, myjki zero waste – DIY

Czym jest rodzicielstwo bliskości? Osiem filarów.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *