dziecko mamalesswaste marta oleszczak

Mobil, to karuzela kontrastowa, która nie posiada mechanizmów.

Czyste formy i brak dźwięków uczą maluszka skupienia, a kontrasty pobudzają rozwój wzroku. Dziecko, poprzez obserwację kolorowych obiektów, poznaje i uczy się rozróżniać nowe kolory. Brak dźwięków chroni malucha przed przebodźcowaniem, czyli reakcją obronną organizmu na nadmiar stymulacji.

Gdzie umieścić mobil?

Najlepszym miejscem na mobil jest strefa aktywności – miejsce w którym dziecko może rozwijać swoje umiejętności – z bezpiecznie zamontowanym lustrem i baby gymem. Strefa aktywności jest jedną z czterech stref wydzielonych przez Marię Montessori, ale to jest temat na osobny post. My pomimo przygotowanej strefy aktywności dla Matyldy (mata, lustro, baby gym) długo nie byliśmy pewni jak rozwiążemy kwestię układu pokoju, więc na czas zabawy wieszaliśmy mobil nad łóżeczkiem, a na czas snu był odkładany na bok – pamiętaj, że masz sobie ułatwiać życie, a nie utrudniać ;).

Koniec już teorii, przechodzimy do działania!

Jak zrobić mobil?

Potrzebujesz:

  • drewnianą obręcz (najłatwiej dostać ze sklejki)
  • sznurek jutowy 🧵
  • tasiemki ozdobne: żółte, czerwone, niebieskie i zielone
  • elastyczny drucik (użyłam florystycznego) 📎
  • nożyczki ✂️

Instrukcja:

  1. Przewiąż sznurek na krzyż, tak aby powstały cztery równe części.
  2. Przygotuj tasiemki: utnij 2x dłuższe, niż potrzebujesz, mając na uwadze, że dziecko nie powinno móc włożyć tasiemki do buzi.
  3. Przewiąż ucięte kawałki według instrukcji na zdjęciach.
  4. Zabezpiecz miejsce złączenia sznurków drucikiem i dodaj haczyk do powieszenia.
  5. Powieś nad dzieckiem i ciesz się chwilą dla siebie 😉

Jak powiesić mobil?

Najłatwiej i najwygodniej, bez dziur w suficie, bo przecież nie chcemy obudzić dziecka 😛 , jest użyć samoprzylepnego haczyka. U nas sprawdza się tesa, który zamówiliśmy na allegro, ale równie dobrze możesz użyć standardowego haczyka z kołkiem rozporowym. Do haczyka przywiąż ten sam sznurek, którego użyłaś do robienia mobilu, na jego końcu zrób pętelkę i zamocuj na niej mobil.

Zamiast ozdobnych tasiemek można użyć bibuły, wtedy będzie bardziej eko. Ja do tego diy zużyłam tasiemki różnej szerokości, które zostały mi z przygotowań weselnych, więc jest less waste, ale może macie pomysł czym jeszcze można je zastąpić? ♻️

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *