jak prać pieluszki wielorazowe

Pranie pieluszek wielorazowych.

Jak prać pieluszki? Wielu osobom pranie pieluszek może się kojarzyć z gotowaniem, wyparzaniem, prasowaniem. Nie. Nie musisz robić nic z tych rzeczy :). Opiszę Ci teraz cały proces prania. Za pierwszym razem może się wydać nieco przytłaczający, ale w praktyce jest to chwila pracy. Przeczytaj wszystko kilka razy. Jeśli potrzebujesz, to zrób sobie notatki. To naprawdę nic trudnego ;).

Jak często prać pieluszki?

Pieluszki możesz prać codziennie – wtedy nie potrzebujesz mieć tyle wkładów chłonnych, ale możesz mieć problem zapełnić pralkę (chyba, że jesteś mamą bliźniaków, albo masz więcej dzieci, które używają pieluszek 😉 ). Możesz prać co dwa dni – i ja tak piorę. Mam jeszcze w bębnie miejsce na kuchenne szmatki czy ręczniki. Pranie pieluszek co trzy dni nie jest najbardziej zalecane, ale nie będzie dramatów jak przeczekasz ten jeden dzień.

Natomiast po tych trzech magicznych dniach pieluchy mogą zacząć żyć swoim życiem. Namnożone bakterie utrudnią dopranie pieluszek i powstawanie złogów moczu. Złogi moczu odpowiedzialne są za przykry zapach pieluch, zmniejszoną chłonność i odparzenia. Jak wyleczyć odparzenia przeczytasz tu: Odparzenia – dlaczego się robią i jak je wyleczyć?

Jak przygotować pieluszki do prania?

Brudne pieluszki przed praniem trzeba wypłukać i odwirować. Jeśli dieta dziecka nie jest jeszcze rozszerzona, to śmiało wrzucaj wszystko do pralki. Mleczna kupa bez problemu się rozpuści. Jeśli Twoje dziecko je już stałe posiłki, to po zmianie pieluszki spłucz lub wyrzuć kupę do toalety. Wiem, że brzmi to trochę strasznie, no bo jak włożyć kupę do pralki? Zaufaj mi, że po praniu pieluchy będą czyste. Oczywiście jeśli będziesz prać je odpowiednio często, w dobrym proszku i na odpowiednim programie.

W zależności od pralki do płukania wybierz program, który lepiej dopierze brud. Może to być szybki program, około 15 minut, lub płukanie z wirowaniem. Dzięki płukaniu większe nieczystości zostaną wypłukane przed właściwym praniem.

Jaki program do prania pieluszek?

Po płukaniu dopełnij bęben pralki maksymalnie w 3/4 pojemności. Do pieluszek możesz dorzucić wszystko co wytrzyma pranie w 60°C – ubrania 100% bawełna, ręczniki, pościel czy kuchenne szmatki. Uważaj na kolorowe rzeczy. Proszek do białego prania zawiera wybielacze i kolory wyblakną.

Pieluszki Bakterie e. coli giną w 60°C utrzymanych przez 20 minut, dlatego pieluszki pierzemy w 60°C. Znów w zależności od pralki – do prania wybierz program bawełna, który trwa 1,5-2,5h. Nie może to być program ECO ponieważ pobierają one za mało wody, co wiąże się z niedokładnym dopraniem pieluszek. Dłuższe programy wpływają negatywnie na jakość materiałów.

W czym prać pieluszki wielorazowe?

Najważniejsze co musisz pamiętać, to że do prania pieluszek nie nadają się kapsułki czy płyny do prania. Musi to być proszek do prania białego. Dlaczego? Ponieważ żaden płyn nie zawiera związków wybielających na bazie tlenu, które sprawiają, że pieluszki są higieniczne.

Niestety też nie każdy proszek do białego prania jest odpowiedni. Dokładniej o tym przeczytasz tu: W czym prać pieluszki wielorazowe? W tym artykule wypisałam konkretne proszki, które bez problemu znajdziesz w każdym sklepie :).

Czy jest coś jeszcze co musisz wiedzieć?

Wiesz już jak często prać, jak przygotować pieluszki do prania, jak prać i w czym prać. Czyli jesteś gotowa! 🙂 Nie martw się, że nie będziesz wiedziała czy pieluszki się doprały. Na pewno to poczujesz ;). Wyprane i dobrze wypłukane pieluszki nie mają żadnego zapachu. Jeśli więc w ostatnim płukaniu widzisz pianę, lub pieluszki intensywnie pachną, to załącz dodatkowe płukanie.

Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *