chusteczki wielorazowe

Chusteczki wielorazowe

Chusteczki wielorazowe zastępują jednorazowe chusteczki nawilżane. Przy zmianie pieluszki, do przemycia buzi po jedzeniu, czy rączek na dworze. Ale dlaczego w ogóle się na nie zdecydowałam?

Od powrotu ze szpitala, ze świeżo urodzoną Matyldą, nie użyliśmy ani jednej mokrej chusteczki w domu. Skóra noworodka jest bardzo delikatna, odchodzi się już nawet od wczesnej pierwszej kąpieli i częstego mycia maluchów. Między innymi Instytut Matki i Dziecka rekomenduje aby w domu przemywać pupę wodą, a jednorazowe chusteczki nawilżane zostawić na wyjścia.

Ale nie byłam jeszcze wtedy gotowa na wielorazowe rozwiązania. Zamiast wielorazowych myjek miałam duże bawełniane waciki kosmetyczne, do tego ciepłą wodę w termosie i olej migdałowy. Bardzo dobrze sprawdzał nam się ten system, jednak waciki znikały turbo szybko, tak samo szybko jak pewnie znikałyby chusteczki nawilżane i coraz częściej myślałam o uszyciu chusteczek wielorazowych. Czemu nie myliśmy pupy pod kranem? Nasza umywalka kompletnie się do tego nie nadaje, choć próbowaliśmy. Trust me.

Kupić czy zrobić?

Jak wszystko, wielorazowe myjki można oczywiście kupić. Te rozwiązanie rekomenduję osobom, które naprawdę nie mają dojścia do maszyny. Dlaczego?

  1. Bo uszycie myjek/chusteczek wielorazowych, to tak naprawdę minuty pracy i nie ma nic trudnego. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie szyłaś na maszynie.
  2. Bo do uszycia myjek nada się wszystko, co ma w składzie 100% bawełny i jest miękkie – ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Przekop swoje szafy, szafy mamy i szafy babci. Poszperaj w lumpkesach/szmateksach/second handach. Ubrania na wagę to niekończące się źródło świetnych materiałów!

Jakich materiałów szukać?

Do uszycia myjek możesz użyć zniszczonych/niepotrzebnych:

  • pościeli,
  • koszul,
  • bodziaków,
  • ręczników,
  • t-shirtów,
  • szlaforków,
  • etc.

Najważniejsze to pamiętać o składzie – 100% bawełna. Dzięki temu myjki wytrzymają częste prania w wysokiej temperaturze i będą z Tobą wiele lat. Czy na coś jeszcze zwrócić uwagę? Flanela będzie lepszym wyborem od zwykłej pościelówki :).

Jak uszyć chusteczki / myjki wielorazowe?

Chusteczki wielorazowe szyje się dokładnie tak samo jak waciki wielorazowe.

Potrzebujesz więc:

  • długopis / mydełko krawieckie,
  • ostre nożyczki,
  • linijkę,
  • szpilki – jeśli nie masz, sprawdzą się też igły,
  • maszynę / igłę i nici.

Materiał przed szyciem wypierz w 60°C, dzięki temu wykurczy się przed szyciem. Wyprany i wysuszony materiał wyprasuj, a następnie wytnij z niego kształt, który Cię interesuje. Wybierając rozmiar myjek przemyśl jak będziesz je suszyć – czy na standardowej suszarce, czy może w suszarce bębnowej. Jeśli na standardowej suszarce – jak ja 😀 – to rekomenduję uszyć myjki troszkę większe, będzie łatwiej je wieszać :).

Wycięte chusteczki obszyj dookoła ściegiem zygzakowym. Jeśli materiał bardzo się sypie możesz obszyć je dwa razy.

Aby myjki był bardziej wielofunkcyjne możesz połączyć dwa materiały, na przykład frotte z ręcznika i gładką koszulę. Uzyskasz dzięki temu myjki z różnymi fakturami, tak jak w moich ręcznikach bezpapierowych, jest to jednak trochę bardziej zaawansowane szycie.

chusteczki wielorazowe myjki zero waste

Jak dbać i używać chusteczek wielorazowych?

Chusteczki muszą być higieniczne, dlatego pierz je razem z pieluszkami, w proszku do białego prania, bez płynu do płukania, w 60°C. Dokładną instrukcję znajdziesz tu jak prać pieluszki wielorazowe? Myjki możesz suszyć w suszarce elektrycznej, jeśli suszysz klasycznie, to ładniejsze będą, gdy je strzepniesz przed rozwieszeniem ;).

Jak używać chusteczek wielorazowych? Musisz znaleźć rozwiązanie najwygodniejsze dla siebie. Ja mam stos suchych chusteczek, pojemnik z wodą i moczę tyle ile potrzebuję. Natomiast na wyjścia moczę chusteczki i wilgotne wkładam do małego pulowego worka. Zamiast pulowego worka możesz użyć słoika, nie moczyć pojedynczo a mieć przygotowane od razu mokre. Zrób tak, aby było Ci wygodnie.

Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Napij się ze mną kawy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też:

Ręczniki bezpapierowe – DIY – zrób to less

DIY – jak i z czego uszyć waciki wielorazowe.

Podkład wielorazowy – zamiennik jednorazowego podkładu do przewijania.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *