Czym jest lanolinowanie wełny?
Lanolinowanie to zabieg pielęgnacyjny wełny, który ma na celu uzupełnienie naturalnego tłuszczu owczego. Tłuszcz ten sprawia, że wełna jest nieprzemakalna i higieniczna. Lanolina jest wydzielana przez gruczoły łojowe owiec, zabezpiecza je przed chłodem i wilgocią. Jak pozyskuje się lanolinę? Jest to produkt uboczny pozyskiwany podczas oczyszczania ostrzyżonej wełny.
Kiedy wykonać lanolinowanie? Test wody.
Nową wełnę lanolinujemy przed pierwszym użyciem, o tym więcej tu: pielęgnacja wełny przed pierwszym użyciem. Czasami zdarza się, że jedna kuracja lanolinowa nie wystarcza i otulacz może potrzebować jeszcze jednej kuracji. Jak to rozpoznać? Wystarczy zrobić test wody.
Jak zrobić test wełny? Dokładnie wysuszoną wełnę należy skropić wodą i obserwować czy woda się wchłania, czy płynie po materiale. Jeśli wełna od razu wpija wodę, to znaczy, że potrzebne jest lanolinowanie. Jeśli krople ślizgają się po wełnie jak łyżwiarz po lodzie, to wełna jest odpowiednio zabezpieczona :).
Gdy używasz wełny już jakiś czas, to tak samo możesz wykonać test wody, żeby upewnić się czy lanolinowanie jest potrzebne. Jednak nawet bez tego zauważysz, że wełna robi się wilgotna, gdy lanolina zostanie wypłukana przez siuśki lub częste pranie (bo nie trzeba lanolinować wełny po każdym praniu :)).
Jak przygotować kurację lanolinową?
Do wykonania kuracji potrzebujesz:
- litrowy słoik,
- łyżeczkę czystej lanoliny,
- łyżeczkę startego szarego mydła / łyżeczkę płatków mydlanych / płynu do mycia naczyń (nie balsam)
- 400 ml wrzątku,
- zimną wodę.
Do słoika wsyp mydło i zalej je wrzątkiem. Zamieszaj, pozostaw do rozpuszczenia.
Gdy całe mydło się rozpuści dodaj lanolinę i pozwól się jej rozpuścić. Teraz po zamieszaniu kuracja powinna nabrać mlecznego koloru.
Mieszając, powoli, wlej zimną wodę do kuracji, tak aby zostało miejsce na włożenie otulacza – ok. 5 cm od brzegu słoika. Kuracja gotowa!
Żeby kuracja nie sfilcowała wełny, to jej temperatura powinna mieć około 30°C. Czyli po włożeniu palca do środka powinna być delikatnie ciepła, nie gorąca. Jeśli kuracja ma odpowiednią temperaturę, to wywiń otulacz / gatki / longi na lewą stronę i zanurz w słoiku.
Lanolinowanie
Ile można lanolinować rzeczy w jednej kuracji? Tyle ile się zmieści :). Ale musisz pamiętać, żeby nie łączyć ze sobą jasnych i ciemnych otulaczy, bo mimo octowania i tak wełna może zafarbować. A co w przypadku otulacza uszytego z dwóch różnych kolorów lub gatek z naszytym kolorowym wzorem? Tu pozostaje jedynie użyć chusteczek wyłapujących kolor, najlepiej bezpośrednio na kolorowym fragmencie, czy wzorze.
Jeśli masz długie longi (na długie dziecko 😉), które mogą nie zmieścić się w całości do słoika, to zacznij wkładanie do kuracji od pasa i nie przejmuj się, że nogawki się nie mieszczą 🙂.
Jak długo lanolinować wełnę?
To jak długo musisz trzymać wełnę w kuracji zależy od tego skąd pochodzi sama wełna. Jeśli otulacz czy gatki/longi są uszyte z wełny z recyklingu, to czasami należy je trzymać w kuracji aż 12 godzin. Zwykle robię kurację wieczorem i rano mam już gotowe. Jeśli wełna jest nowa, nigdy wcześniej nieużywana, to najlepiej stosować się do zaleceń producenta, czyli lanolinować około 4 godzin.
Co dalej?
Po lanolinowaniu wypłucz delikatnie wełnę w czystej wodzie o temperaturze pokojowej, odciśnij nadmiar wody.
Otulacz po kuracji może się kleić, to nic złego 🙂. Po kilku użyciach nadmiar lanoliny zostanie wytarty. Jeśli jednak przeszkadza Ci te uczucie, to następnym razem daj mniej lanoliny do kuracji.
Żeby wełna szybciej była sucha połóż otulacz na ręczniku, przykryj go drugą częścią i odciśnij całą wodę. Możesz też zwinąć otulacz z ręcznikiem w rulon i dopiero wtedy odcisnąć nadmiar wody. Po takim zabiegu wełniak powinien być już prawie suchy. Wełnę susz na płasko, z dala od źródła ciepła. Po wysuszeniu otulacz jest gotowy do noszenia 🙂
Jeśli nowa wełna mimo kuracji lanolinowej przecieka, nie trzyma, to może być konieczne powtórzenie zabiegu. Czasami tak po prostu jest. Jeśli wełna była już używana i po lanolinowaniu wciąż przecieka, to najprawdopodobniej potrzebuje kuracji octowej. O tym jak ją wykonać dowiesz się z tego wpisu 👉🏻 Octowanie wełny – jak octować wełnę? Pomogłam Ci? Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Napij się więc ze mną wirtualnej kawy ☕️
Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem 🙂. Sprawdź też mój kanał na YouTube: mamalesswaste ).
Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.
Przeczytaj też:
Jak prać pieluszki wielorazowe?,