octowanie wełny mama less waste

Octowanie wełny

Octowanie, inaczej znane jako kuracja octowa, zabezpiecza nową wełnę przed blaknięciem i farbowaniem. Kolory dłużej pozostaną intensywne, a barwnik nie będzie migrował na inne część. Nie jest to jednak jedyne zadanie octu. Kuracja octowa dodatkowo wypłukuje złogi z wełny, która już była kiedyś używana, więc jeśli kupiłaś wełnę z drugiej ręki, np. na bazarku lub w second handzie.

Czym są złogi? Złogi to resztki moczu, który dosłownie wgryza się w wełnę, ale również resztki płynów do płukania, których ktoś używał, gdy gatki lub longi z recyklingu były swetrem.

Jaki wpływ mają złogi na naszą wełnę? Złogi płynów do płukania obklejają włókna i lanolina nie jest w stanie wniknąć w wełnę, przez co wełna po kuracji lanolinowej przecieka. Natomiast złogi moczu potrafią wypalić kolor wełny, wypłukują lanolinę i naruszają włókna, co prowadzi do uszkodzeń.

LONG STORY SHORT*: Kupiłaś wełniany otulacz, gatki lub po prostu sweter. Co zrobić, żeby przedłużyć jego życie? Zanurz go w kuracji octowej. Masz już otulacz jakiś czas i nie łapie kuracji lanolinowej? Zrób to samo :).

octowanie wełny mamalesswaste
otulacz wełniany

Kiedy octować wełnę?

  • Nowe otulacze, gatki, podkłady wełniane octuje się zawsze przed pierwszym praniem i lanolinowaniem.
  • Ubrania 100% wełna możesz zaoctować, dzięki czemu dłużej zachowają kolor, ale nie musisz.
  • Pieluszki wełniane, które nie łapią kuracji lanolinowej i mimo prania cały czas nieprzyjemnie pachną octujemy aby pozbyć się złogów moczu.

Jeśli kupujesz używane wełniane pieluszki, to przypadkiem nie pierz ich z wkładami chłonnymi, żeby był higieniczne :D. Używane wełniaki, tak samo jak wełnę z second handu, traktujemy kuracją octową. Wełna będzie odkażona i dogłębnie wyczyszczona.

Jak przeprowadzić octowanie wełny?

Octowanie jest banalnie proste. Prostsze niż pranie czy lanolinowanie ;). Potrzebujesz naczynie, w którym zamoczysz wełnę (ja zawsze wybieram garnek, który ma najwięcej osadu z kamienia na dnie :D), szklankę do odmierzenia proporcji i łyżkę, bo unikamy kontaktu skóry z kuracją.

  1. Wymieszaj w naczyniu wodę, o temperaturze pokojowej, z octem w stosunku 2:1. Jeśli octujesz jednorazowo jeden otulacz, to spokojnie wystarczą Ci 2 szklanki wody i 1 szklanka octu. Jeśli chcesz wyoctować coś większego, to użyj dowolnej ilości wody i octu, trzymając się proporcji.
  2. Włóż wełnę do kuracji na 40 minut. Zanurzając ją pomóż sobie łyżką, tak aby nie dotykać palcami kuracji. Jeśli wełna wypływa możesz ją czymś dociążyć.
  3. Po upływie czasu wypłucz wełnę w czystej wodzie o temperaturze pokojowej, a następnie wypierz w płynie do wełny według zaleceń producenta, również w wodzie o temperaturze pokojowej.

KONIEC OCTOWANIA.

Po octowaniu wełna jest gotowa do lanolinowania. Są dwie szkoły. Jedna mówi, że wełnę trzeba wysuszyć przed lanolinowaniem, druga natomiast, że nie ma żadnej różnicy i mokra wełna zalanolinuje się dokładnie tak samo.

Ja, ze względu na permanentny brak czasu i małą ilość otulaczy, gatek, czy longów, w pewnym momencie przestałam suszyć wełnę przed moczeniem w kuracji lanolinowej. Nie zauważyłam żadnej różnicy 😉. Jak lanolinować wełnę? Dowiesz się z tego wpisu 👉🏻 Lanolinowanie wełny – kuracja lanolinowa.

octowanie wełny mama less waste
octowanie wełny

Jeśli octowałaś ubranie, którego nie będziesz lanolinować, to wysusz wełnę według wskazówek z tego wpisu: Pranie i suszenie wełny

Co zrobić z kuracją octową po octowaniu?

Kurację możesz wykorzystać do kilku wełnianych rzeczy, ale z każdym jednym octowaniem będzie jej coraz mniej, więc możesz dolać wody i octu według proporcji 2:1.

Jeśli masz twardą wodą (jak ja), to na pewno znajdzie się coś, co ma osad z kamienia. Kuracja octowa doskonale się z nim rozprawi, na przykład w metalowym czajniku czy na dnie garnków. Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Napij się ze mną kawy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.

* LONG STORY SHORT – w skrócie, dosłownie: długa historia krótko


Przeczytaj też:

Wełna z drugiej ręki – jak przygotować do noszenia i szycia.

Maszynka do golenia na żyletki – jaką wybrać?

Pieluchowanie noworodka i małego niemowlęcia + origami z tetry

Similar Posts

4 Comments

    1. Mówię o tym w filmie o octowaniu – ocet spirytusowy to roztwór kwasu octowego, który jest żrący, więc po prostu uszkodzi skórę dłoni 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *