pieluchoaanie noworodka mama less waste

Pierwsza pieluszka

Pieluchowanie wielorazowe noworodka dla wielu mam wciąż brzmi jak coś zakazanego. Istnieją różne mity na ten temat. Pierwszy jest taki, że przed założeniem pierwszej pieluszki wielorazowej należy odczekać określoną ilość tygodni. A drugi, że należy czekać aż dziecku odpadnie kikut pępowinowy. Na szczęście to nieprawda. Pieluszek wielorazowych można używać od samych narodzin malucha. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby przygodę z pieluszkami wielorazowymi zacząć już w szpitalu! Natomiast nic się nie stanie, gdy pierwsza wielopieluszka powędruje na pupę bobasa, na spokojnie, dopiero w domu 🙂.

Pieluchowanie wielorazowe noworodka, na co zwrócić uwagę?

Kikut pępowinowy nie jest przeciwwskazaniem do zakładania pieluszek wielorazowych, ale musisz zwrócić uwagę, żeby go nie zakrywać. Nawet u starszych dzieci nie chcemy, żeby pieluszki nachodziły na pępek, więc po prostu miej to na uwadze 😉. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie pieluszki z wycięciem na pępek, które ułatwiają zadanie :).

Co jeszcze jest istotne? Rozmiar pieluszki i grubość pod plecami. To jest turbo istotne. Takie maluszki spędzają większość czasu na plecach, bardzo szybko rosną i się rozwijają. Są niezwykle wrażliwe na nieprawidłowości przy codziennej pielęgnacji. Dlatego źle dopasowana pieluszka może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Czego więc unikać? Za dużych pieluszek i za dużej ilości warstw pod plecami.

pieluchowanie noworodka mama less waste

Jak wybrać rozmiar pieluszki dla noworodka?

Za duża pieluszka to taka, która kończy się nad pępkiem, nachodzi na nóżki, w kroku sięga niemal kolanek. Jakbyś się nie starała, to pieluszka nie przypomina dopasowanych majteczek. Tak, bo właśnie dobrze dobrana pieluszka wielorazowa przypomina majteczki. Jest dopasowana do ciała w każdym miejscu.

Jaki więc wybrać rozmiar na początek? Bardzo dużo oczywiście zależy od budowy dziecka. Są dzieci szczupłe i długie, ale są też niskie i bardziej okrągłe. Dzieci mogą mieć taką samą wagę, ale na każde będzie lepiej pasował inny rozmiar. Na pewno nie kupuj pieluszek w rozmiarze OneSize (OS) dla noworodka czy małego niemowlęcia. Dzieci rodzą się różne, ale maluchy urodzone z wagą 3/3,5 kg powinny mieć dobre pieluszki w rozmiarze Newborn (NB). Rozmiar miniOS (MOS) pasuje mniej więcej od 5,5/ 6 kg, zależy od kroju konkretnego producenta, a OneSize dopiero od około 7/8 kg. Nie daj się oszukać na obietnice, że OS będzie pasował od 4 do 16 kg, bo tak jak widzisz, w tym zakresie wagowym łapie się rozmiar NB i MOS.

Czy przy drugim dziecku kupiłabym pieluszki w rozmiarze NB?

Nie. Uważam, że dzieci potrafią tak szybo z nich wyrosnąć, że to nie ma sensu. Zamiast zastanawiać się i kompletować wyprawkę dla noworodka, wypożyczyłabym gotowy zestaw. Wypożyczalnie doskonale wiedzą czego potrzeba takiemu maluchowi i odchodzi problem ze sprzedaniem pieluszek, z których dziecko potrafi wyrosnąć w dwa tygodnie ;). Dodatkowym atutem jest możliwość przetestowania wszystkich dostępnych na rynku systemów. Czytałam już nie jedną historię, gdzie przy kolejnym dziecku totalnie nie sprawdzały się te same rozwiązania co przy starszym bracie czy siostrze, więc jest to naprawdę ogromna zaleta. Ale to byłby mój wybór, jeśli masz ochotę to śmiało skompletuj sama swoją wielowyprawkę. Pieluszek z drugiej ręki najlepiej szukać na facebookowych bazarkach.

Pieluchowanie wielorazowe noworodka z wagą poniżej 3 kg.

A co jeśli dziecko rodzi się malutkie, bo jest wcześniakiem, lub tak jak Matylda, po prostu waży 2,7 kg? Na takie maleństwa pieluszki w rozmiarze newborn będą za duże. Niestety z oczywistych względów producentom nie opłaca się szyć i sprzedawać tak małych pieluszek. Dlatego powstała organizacja EkoWcześniak, która szyje i wypożycza za darmo pieluszki wielorazowe i ubranka dla wcześniaków oraz dzieci z niską wagą urodzeniową. Po pieluszki można się zgłaszać mailowo: ekowczesniak@gmail.com

Jakie systemy sprawdzą się przy noworodku?

Układ trawienny noworodka działa tak, że po każdym karmieniu, które jest co 2/3h (lub z różnych powodów częściej), należy zmienić pieluszkę. Nie trzymamy dziecka z kupą w pieluszce. W sumie tych zmian w ciągu dnia może być nawet 20. Dlatego najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez mamy jest tetra. Nie jest droga, szybko schnie i odpowiednio złożona świetnie łapie mleczne kupy. Na tetrę możesz założyć otulacz lub gatki/longi. Dowiedz się jak wybrać rozmiar tetry.

pieluchowanie wielorazowe wełniane gatki mama less waste
wełniane gatki mama less waste

Pieluchowanie wielorazowe noworodka tetrą

Jak złożyć tetrę? Nie każde origami z tetry będzie dobre dla noworodka, tu właśnie zwracamy uwagę na grubość pod plecami. Dziecko powinno mieć pod plecami jak najbardziej płasko. Jeśli plecy wyginają się w łuk, bo pupa jest za wysoko, to znaczy, że jest coś nie tak i należy zmienić rodzaj złożenia lub rodzaj wkładu. Na pewno na początek nie nadaje się klasyczny samolot ani pickman, który jest świetny dla dużych sikaczy. Natomiast latawiec i zmodyfikowany samolot możesz bez obaw zakładać dziecku na pupę.

Latawiec:

W latawcu dziecko ma pod plecami 2 warstwy tetry, gdzie w pickmanie jest ich aż 10. Jeśli masz idealnie kwadratową tetrę, to na początku składania wszystkie boki będą się dotykać. Moja jest nieco wykurczona stąd przestrzeń między górą i dołem. Czym bardziej prostokątna tetra, tym większy będzie odstęp. Po spięciu pieluszki klamerką Snappi zwiń tetrę wokół nóżek do środka, tak aby zawartość pieluszki nie mogła wypłynąć. Jeśli zakładasz tetrę pod otulacz, to nie musisz zakładać Snappi, a jedynie ciasno nałożyć na siebie końce tetry i dokładnie spiąć otulacz.

Zmodyfikowany samolot:

Zmodyfikowany samolot różni się tym od klasycznego samolotu, że dziecko bezpośrednio pod plecami ma tylko 2 warstwy tetry zamiast nawet 10ciu! Jeśli Twoja tetra jest mocno prostokątna to spróbuj ją złożyć według krótszego i dłuższego boku. Może się zdarzyć tak, że tetra złożona według krótszego boku będzie za krótka w pasie, a według dłuższego za krótka w kroku. Dzięki temu przekonasz się, które złożenie bardziej Wam pasuje. Na końcu, zanim zepniesz origami Snappi, zwiń brzegi tetry przy nogach, tak jak na filmie poniżej.

Wkłady z burtami

Dużą popularnością cieszą się także wkłady chłonne, które przy nóżkach posiadają elastyczne burty. Burty dopasowują się nogi dziecka, co zabezpiecza przez wypłynięciem zawartości pieluszki. Jest to super rozwiązanie na cały okres mlecznych kup. Przy noworodku, gdy często są małe kleksy, fajnie jest zaobserwować kiedy maluch robi większą kupę i wtedy, mniej więcej, użyć burt. Dlaczego? Schną zdecydowanie dłużej od tetry i są zdecydowanie droższe od tetry, więc na sik czy małą kupę po prostu szkoda ;). Ale jeśli czujesz, że origami z tetry nie jest dla Ciebie, a chcesz używać wełnianych otulaczy, to pieluchowanie wielorazowe noworodka burtami jest banalnie proste :).

pieluchowanie wielorazowe noworodka, burta mama less waste
burta Mommy Mouse z bawełny organicznej

Formowanki

Po 28 dniach od narodzin dziecko przestaje być noworodkiem, staje się małym niemowlęciem. Wiele dzieci właśnie wtedy przestaje siusiać w nocy i nie potrzebuje mieć zmienianej pieluszki po każdym karmieniu. Z jednej strony super, ale z drugiej strony, zwykła tetra rano już nie da rady. Świetnym rozwiązaniem na noce i dłuższe wyjścia jest formowanka. Formowanka to wyprofilowany wkład chłonny, który swoim wyglądem przypomina otulacz. Może mieć napki w pasie, regulowaną długość w kroku i piękne wzory. Jest wiele rodzajów formowanek, o których przeczytasz tu: Rodzaje formowanek i ich zastosowanie. Co założyć na formowankę? W zależności od pory roku, upodobań malucha, temperatury w pokoju – gatki lub longi.

pieluchowanie wielorazowe noworodka formowanka mama less waste
formowanka kieszonka Kokosi

Prefoldy i inne foldy/flaty

Alternatywą dla formowanki i tetry są prefoldy, binkifoldy, preflaty, evoflaty i wszystko inne na co wpadną producenci. Są zgrabne i, tak jak tetrę, może je założyć pod otulacz lub gatki, longi, spinając wcześniej klamerką Snappi. Prefold to wkład chłonny w formie prostokąta, który można założyć jak origami lub prostokąt, zwykle z większą ilość warstw na środku. Cała reszta jest to coś pomiędzy prefoldem a formowanką. Główna różnica to uszka, których nie ma prefold, i brak napek, które mają formowanki.

Pozostałe sposoby na pieluchowanie wielorazowe noworodka

Oprócz systemów wkład chłonny (tetra, burta, prefold) + otulacz i wkład chłonny (tetra, formowanka, prefold) + gatki, longi możesz jeszcze użyć AIO i kieszonki. A słyszałaś o NHN?

AIO

AIO, to pieluszka wielorazowa all in one – wszystko w jednym. Jest to pulowa pieluszka z wszytym wkładem chłonnym. Największym jej plusem jest łatwość obsługi, która, prócz prania, nie różni się niczym od pieluszek jednorazowych. Czyli jeśli totalnie nie interesuje Cię dobieranie wkładów chłonnych, pieluchowanie wełną i chcesz mieć jak najmniej pracy, to możesz mieć w swoim stosie same AIO. Pieluszka ta też świetnie się sprawdzi jeśli będziesz musiała zostawić malucha pod opieką osoby, która nie ma doświadczenia w pieluszkach wielorazowych, na przykład z babcią czy ciocią. Czy są jakieś minusy? Całe AIO pierze się po każdym użyciu (w przeciwieństwie do otulaczy), schnie zdecydowanie dłużej od innych systemów i jest też najdroższym rozwiązaniem.

Kieszonka

Kieszonka, to pulowa część pieluszki wielorazowej, która, jak nazwa wskazuje, ma kieszeń na wkład chłonny. Do kieszonki można włożyć tetrę złożoną w prostokąt, prefold, krótkie wkłady, długie wkłady – wszystko co będzie Ci pasowało. Plusy? Kieszonka schnie bardzo szybko, a wcześniej przygotowana może służyć jak AIO. Minusy? Tak jak AIO, po każdym użyciu trzeba całość wyprać.

NHN

NHN, to skrót od naturalnej higieny niemowląt, która polega na dokładnym obserwowaniu dziecka i wysadzaniu go w odpowiednich momentach. Nie mam w tym temacie żadnego doświadczenia. Chciałam kiedyś spróbować, ale Mati przez alergie miała duże problemy z brzuszkiem i potem totalnie o tym zapomniałam. Uważam jednak, że warto żebyś miała choć świadomość, że tak można. Więcej na ten temat przeczytasz tu: NHN

Matylda, 3 tygodnie

Czy pieluchowanie wielorazowe noworodka jest trudne?

Kończąc już ten wpis przypomniałam sobie swoje początki, o których przeczytasz tutaj: Dlaczego zdecydowałam się na pieluszki wielorazowe i mój wielokryzys. Zanim urodziła się Matylda miałam jakieś wyobrażenia na temat tego jak będzie wyglądała nasza codzienność. Niestety wtedy nie wiedziałam, że każde dziecko ma inne potrzeby, a oprócz potrzeb dziecka jest jeszcze połóg, baby blues i nieprzespane noce.

Chcę tylko napisać, że możesz nie mieć żadnych trudności z pieluszkami wielorazowymi i pójdzie Wam gładko od samego początku. A może być też tak, że nawet zmianę jednorazowego pampersa usłyszy pół bloku. Jeśli nie masz siły do wielopielo, to odpuść i wróć za chwilę. Jeśli nie chcesz pieluchować od samego początku, to doskonale rozumiem, bo byłam tą samą mamą! Chcesz na początku używać systemu mieszanego (wielo na zmianę z jednorazówkami), żeby sprawdzić czy to dla Ciebie? Każda wielorazówka ma znaczenie :). Każda decyzja, którą podejmiesz, będzie dla Was najlepsza. Nie patrz na inne mamy, nie porównuj się.

Trzymam za Was kciuki! Odpowiedziałam na Twoje pytania? Dowiedziałaś się czegoś nowego? Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Napij się ze mną kawy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też:

Podkład wielorazowy – zamiennik jednorazowego podkładu do przewijania.

Olejek ze słodkich migdałów – wyprawka less waste.

Moja historia porodowa – długa, ale ze szczęśliwym zakończeniem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *