Przeprowadzka do USA, jak do niej doszło?
Przeprowadzka do Stanów nie była naszym życiowym marzeniem. Nigdy nie staraliśmy się o Zielonką Kartę, nie planowaliśmy wyjazdu wiele lat, ani miesięcy. A jednak, stało się, i od ponad 4 miesięcy żyjemy w Ameryce Północnej. Jak do tego doszło? Przypadkiem, z odrobiną szczęścia.
Na początku 2021 roku mieliśmy całkiem inne plany na najbliższe lata. W końcu znaleźliśmy dla nas dom, którego budowa miała rozpocząć się latem. Planowaliśmy układ mebli w kuchni, zastanawialiśmy się nad podłogami. Ósmego lutego podpisaliśmy umowę rezerwacyjną i wpłaciliśmy zaliczkę. Kilka dni później Dominik znalazł ofertę pracy i żartując zapytał mnie czy ma aplikować. Po dwóch rozmowach kwalifikacyjnych, 10 marca, Dominik dostał pracę. W Stanach miał zacząć pracować od lipca, ale ze względu na COVID i zamknięte granice w USA nie wiedzieliśmy czy uda nam się w ogóle do Stanów dostać.
Od tego czasu rozpoczęliśmy nasze przygotowania do hipotetycznej przeprowadzki. Zjadaliśmy wszystkie zapasy, nie kupowaliśmy nic nowego i pozbywaliśmy się rzeczy, które już mieliśmy – szuflada po szufladzie, pokój po pokoju. Część rzeczy do schowania, żeby czekała na nasz powrót. Część na sprzedaż, część do oddania, część z nami do USA. A reszta, jak garnki, szklanki, talerze, żelazko, odkurzacz, została w mieszkaniu, w którym mieszka teraz mój brat.
Jednak dopóki nie mieliśmy wiz, nie mieliśmy żadnej pewności, że polecimy do USA. Z wizami było mnóstwo przygód. Koniec końców Dominik sam musiał się kontaktować z ambasadą USA – firma, która miała się tym zająć nie mogła nic załatwić. Procesowanie wiz rozpoczęliśmy w kwietniu. Od lipca Dominik pracował dla USA zdalnie, zaczynając popołudniu i kończąc późnym wieczorem.
Wizy i przeprowadzka
Na pewno część z was się zastanawia po co nam były wizy, skoro wizy do USA z Polski zostały zniesione. I jest to po części prawda. Jeśli granice są otwarte i chcecie polecieć do USA na wakacje, to możecie bez żadnego problemu przebywać w USA do 90 dni. Nasz wyjazd do Stanów trwa jednak nieco dłużej, a Dominik potrzebował konkretnej wizy pracowniczej – L1B. Moja i Matyldy wiza L2 jest „podłączona” do wizy Dominika, bez jego wizy nasze nie są ważne.
21 lipca pojechaliśmy do Krakowa złożyć podanie o wizy, choć pierwszy termin spotkania, który dostaliśmy, był na listopad.. Mieliśmy odrobinę szczęścia i wizy były gotowe do odbioru już następnego dnia! Gdy otrzymaliśmy z powrotem paszporty z wklejonymi wizami zaczął się wyścig z czasem, bo.. kupiliśmy bilety do USA na za dwa tygodnie.
Nasza przeprowadzka miała niewiele wspólnego z filmowymi pożegnaniami. Szóstego sierpnia, o 4:20 rano, w pośpiechu – bez czasu na sentymenty i zdjęcia – wyszliśmy z mieszkania. Wrzuciliśmy klucze do skrzynki sąsiadów, zapakowaliśmy wszystko do taksówki i pojechaliśmy na lotnisko. W tamtym momencie jedyne o czym myślałam, to o tym jak Matylda zniesie ponad 18 godzin w podróży i pierwszy lot samolotem.
Śniadanie zjedliśmy na lotnisku, po odprawie. Za ostatnie złotówki, których nie zdążyliśmy wydać, kupiliśmy owsiankę i klasyczną kanapkę. Jak się później okazało, owsianka była najsmaczniejszą rzeczą, którą zjadłam przez całą podróż :D. Czekając na lot, Matylda bawiła się z trochę starszym chłopcem, który też leciał z rodzicami do Stanów. Gdy wsiadaliśmy do samolotu Matylda nie spała już trzy godziny.
Pierwsza podróż samolotem z półtorarocznym dzieckiem
Pierwszy lot, o 6:55, mieliśmy do Frankfurtu. Lecieliśmy z Wrocławia małym samolotem, który miał układ foteli jak w autokarze. Dwa rzędy z lewej, dwa rzędy z prawej, wąskie przejście pomiędzy. Piszę o tym, bo w takich samolotach zdecydowanie mocniej czuć, gdy samolot się unosi i zaczyna lądować, niż w tych większych. Zastanawiałam się jak zmiany ciśnienia wypłyną na Matyldę. Matylda natomiast niczym nie wzruszona przespała cały lot :). Totalnie przypadkiem uchwyciłam na filmie moment, w którym Matylda zamyka oczy i spała tak już do lądowania, ponieważ lot trwał tylko 1h20min. Oczywiście cały lot musieliśmy mieć założone maseczki, tak samo na locie do USA.
Lotnisko w Frankfurcie ogromne i w znacznej części remontowane. Jechaliśmy kilka razy windą w górę. Pokonaliśmy paręnaście zakrętów, przeszliśmy przez sklep z perfumami. Trochę szliśmy pod górkę i w końcu dotarliśmy do kolejki, która prowadziła do odprawy celnej. Sama odprawa przebiegła błyskawicznie!
Nasz gate (miejsce, z którego idzie się do samolotu) był przy samym placu zabaw. Plac zabaw nie był szalenie duży, ale Matylda była i tak bardzo szczęśliwa z możliwości zabawy ze starszymi dziećmi. Zaraz obok placu zabaw znajdowała się ruchoma taśma, po której chodzenie również dostarczało Matyldzie sporo rozrywki :D. W końcu i plac zabaw i ruchoma taśma się znudziły, a Mati chciała wszędzie biegać. Mieliśmy chwilę kryzysu, wjechały snacki, aż nagle okazało się, że możemy już wchodzić z pierwszeństwem do samolotu.
Przed podróżą planowaliśmy wsiąść do samolotu na samym końcu, żeby jak najdłużej wybawić Matyldę na lotnisku. Ze względu na humory Matyldy postanowiliśmy zmienić plan, wsiedliśmy jako jedni z pierwszych. To była bardzo dobra decyzja. Matylda miała czas na oswojenie się z samolotem, więc zanim została przypięta do mnie pasem, na czas startu, to już zdążyła wszystko sprawdzić i mniej się niecierpliwiła.
11 godzin w jednym samolocie – lot do Seattle
Kolejny start Matylda zniosła zaskakująco dobrze. Podczas lotu patrzyłyśmy przez okno, czytałyśmy książeczki. Matylda bawiła się kocykami i poduszkami, kolorowała, była zajęta jedzeniem. I oczywiście spała, bo drzemka podczas pierwszego lotu tak naprawdę była uzupełnieniem braku snu po pobudce o czwartej rano. Przed podróżą zastanawiałam się jak Matylda będzie spała w samolocie, ale rzeczywistość okazała się brutalna – spała po prostu na mnie :D.
Do drugiego roku życia dzieci nie muszą mieć wykupionego swojego miejsca w samolocie i mogą siedzieć wraz z opiekunem – tak jak Mati przypadkiem podczas całego pierwszego lotu. Jednak ze względu na długość podróży zdecydowaliśmy się na wykupienie miejsca dla Matyldy. Dzięki temu na locie do Seattle (gdzie było 10 foteli w rzędzie – 3 z lewej, 4 w środku i 3 z prawej) mieliśmy całą trójkę dla siebie. Więc, gdy Mati na mnie spała, to ja leżałam na dwóch fotelach 😉.
Czy w czasie lotu było tylko idealnie? No raczej, że nie, ale było zdecydowanie lepiej niż sobie wyobrażałam. Tak długa podróż męczy dorosłych, a co dopiero 18 miesięczne dziecko. W gorszych momentach pokazywałam Matyldzie zdjęcia na telefonie, proponowałam jedzenie, picie, sprawdzałam czy chce spać. W najtrudniejszym momencie włączyliśmy „Vaianę” bez dźwięku, na samolotowym ekranie, to była pierwsza bajka Matyldy, więc wciągnęła bardzo :D.
Jeśli myśl o długiej podróży z dzieckiem Cię blokuje, to uwierz mi, totalnie nie ma się czego bać! W naszym samolocie było naprawdę sporo małych dzieci, a nie było żadnej dużej dramy :).
Przeprowadzka do USA z dzieckiem, fuckup.
Przeprowadzka z dzieckiem ma też swoje plusy :D. Ze względu na małe dziecko wszędzie byliśmy traktowani priorytetowo. Staliśmy w krótszych kolejkach, przy kontrolach nie musieliśmy odpowiadać na dziwne pytania. Bardzo szybko przeszliśmy przez kontrolę paszportową, choć przez COVID pozostałe kolejki były ogromne. Gdy odebraliśmy wszystkie bagaże – nic nie zaginęło! – byliśmy przekonani, że przeprowadzka już za nami. Mieliśmy za chwile być w naszym mieszkaniu. Hahaha, oj, my naiwni.
Teraz, żeby ciąg dalszy dla was miał sens, muszę wspomnieć o jednym szczególe. Firma Dominika zapewniła nam pomoc do ogarnięcia wszystkiego na miejscu. Co znaczy, że ta osoba doradzała nam przy wynajmie mieszkania, pomagała w złożeniu dokumentów o numer SSN i tłumaczyła jak działa wiele rzeczy w USA, np. wyrobienie prawa jazdy przez obcokrajowców. Raz Dominik spędził ponad godzinę na telefonie!
Nic nas nie powinno już zaskoczyć, bo o wszystkim wiemy.
Wychodzimy z lotniska. Próbujemy zamówić ubera, bo niestety firma nie odbiera swoich pracowników z lotniska :p. Żadna taksówka nie jeździ z fotelikiem dla dziecka, ale w prawie każdej można przewieźć psa. Okej, myślimy, skoro nie taksówką, to może wynajmiemy samochód z fotelikiem, bo zaraz obok lotniska jest duża baza wypożyczalni samochodów. Już pod wypożyczalnią widzimy, że wszystkie rodziny z małymi dziećmi przychodzą wypożyczyć samochód ze swoimi fotelikami.. Nie ma szans wypożyczyć fotelika.
Wracamy na lotnisko, zagaduje nas policjant. Pytamy co mamy zrobić, bo utknęliśmy na lotnisku i nie jesteśmy w stanie z niego wyjechać bez fotelika. Policjant mówi, że Dominik ma wypożyczyć auto, jechać do Walmartu i kupić fotelik XD. Wtedy może wrócić po nas i możemy wszyscy wyjechać z lotniska. Tak, osoba która nam o wszystkim doradzała zapomniała, że Matylda ma 18 miesięcy i potrzebuje fotelik do auta. Nie decydujemy się na kupno jakiegoś randomowego fotelika. W końcu, po 5 godzinach od wylądowania i 24 godzinach od pobudki w Polsce, dotarliśmy do mieszkania. Przyjechał po nas na lotnisko kolega z pracy.
Dlaczego nie wzięliśmy fotelika z Polski? Inne przepisy, w razie wypadku nasz fotelik nie byłby uznany przez ubezpieczyciela.
I już..
Całą naszą wielogodzinną podróż skróciłam do czterominutowego filmu, który jest poniżej. Był ambitny plan, żeby robić takie filmy z każdego miesiąca pobytu w USA. Niestety przy 10h trybie pracy Dominika brakuje czasu na wszystko. Może kiedyś do tego pomysłu wrócę ;).
Jeśli nadal interesuję Cię nasza przeprowadzka, to film poniżej odpowiada o jej szczegółach:
Odpowiedzi na 50 pytań w towarzystwie Matyldy i Dominika 🤡🙈🤷🏼♀️
Jeśli obejrzysz wideo w YouTube, to znajdziesz ten sam opis, ale z aktywnym czasem – czyli możesz kliknąć w konkretną minutę filmu i automatycznie Cię do niej przeniesie :). Kliknij w lewy góry róg ekranu, w moje zdjęcie i zasubskrybuj ❤️.
Pierwsze 10 pytań
1. 0:02:02 – czy spotkaliśmy się z negatywnymi reakcjami rodziny na nasz wyjazd?
2. 0:03:36 – czy kupimy w USA samochód?
3. 0:03:59 – czy firma Dominika pomogła nam w przeprowadzce?
4. 0:04:56 – czy firma zapewniła nam mieszkanie i czy Seattle jest lepsze od Bellevue?
5. 0:05:56 – czym kierowaliśmy się szukając mieszkania w Bellevue?
6. 0:07:16 – jak nadaliśmy dodatkowe bagaże?
7. 0:07:43 – jak Dominikowi podoba się nowe stanowisko?
8. 0:08:50 – czy mamy agencję, która zajmuje się naszym mieszkaniem w PL?
9. 0:09:22 – czy są w okolicy sklepy z eko produktami – dobrym składem i opakowaniem?
10. 0:10:48 – ile planujemy miesięcznie wydawać dolarów?
Pytania 11-20
11. 0:11:51 – jak zorganizowaliśmy mieszkanie i auto w USA będąc w PL?
12. 0:13:47 – czy przeprowadzka do USA jest trudniejsza niż do UE?
13. 0:15:09 – jak długo chcemy zostać w USA, czy planujemy wrócić do PL?
14. 0:16:15 – czy planujemy odwiedzić inne stany?
15. 0:18:14 – jak dziadkowie zareagowali na wyjazd?
16. 0:19:36 – czy zamierzam pracować zarobkowo w USA?
17. 0:20:41 – czy czuć w powietrzu ten słynny „American dream”, czy jest efekt wow?
18. 0:23:00 – jaką pracę chciałabym znaleźć?
19. 0:24:18 – czy ludzie w USA pracują z biur czy zdalnie?
20. 0:25:09 – czy poznaję nowe osoby na placach zabaw?
Pytania 21-30
21. 0:26:40 – największy pozytyw przeprowadzki?
22. 0:28:46 – jak wygląda segregacja śmieci w Bellevue?
23. 0:32:41 – czy brakuje mi jakichś produktów?
24. 0:34:33 – co zrobiliśmy z rzeczami, których nie zabraliśmy ze sobą?
25. 0:35:10 – czy ceny w sklepach przerażają?
26. 0:35:47 – jak ogarnęliśmy wynajem, skoro do ostatniego dnia mieszkaliśmy w naszym mieszkaniu?
27. 0:36:04 – co nas najbardziej zaskoczyło w pierwszych dniach w USA?
28. 0:37:36 – co z naszym autem w PL?
29. 0:37:44 – czy przed przeprowadzką sprawdzaliśmy statystyki przestępczości w okolicy?
30. 0:38:26 – jak się mają nasze psy?
Pytania 31-40
31. 0:39:37 – jak sąsiedzi?
32. 0:40:36 – czy często planujemy wakacje w PL?
33. 0:41:19 – czy znam angielski w stopniu komunikatywnym?
34. 0:42:56 – czy planujemy jakieś przedszkole dla Mati?
35. 0:44:07 – czy łatwo było nam się przerzucić na jednorazowe pieluchy?
36. 0:44:55 – czy jest szansa, że zmienimy miasto w USA?
37. 0:46:05 – czy chcemy zostać w USA na stałe?
38. 0:46:52 – jakie są wady naszej przeprowadzki?
39. 0:47:59 – jak szukać pracy w USA będąc w PL?
40. 0:49:32 – czy będę kontynuować leczenie ortodontyczne w USA?
Pytania 41-50
41. 0:50:34 – jak firma pomagała w przeprowadzce?
42. 0:51:10 – co z pieluszkami wielorazowymi?
43. 0:53:12 – czy koszt wynajmu/zakupu mieszkania jest wysoki?
44. 0:55:49 – czy chcę się dalej edukować w USA?
45. 0:56:34 – czy zamierzamy oswajać Matyldę z j. angielskim?
46. 0:58:19 – jakie mamy ubezpieczenie?
47. 1:00:02 – czy to jest nasze docelowe mieszkanie?
48. 1:01:41 – jak wyglądał cały proces wizowy?
49. 1:04:04 – jaka jest komunikacja miejska w Bellevue?
50. 1:04:48 – co z transportem naszych psów?
Te wideo zostało nagrane chwilę po przyjeździe do USA, niektóre tematy już się wyjaśniły 🙂 Na niektóre pytania chciałabym znów w niedługim czasie odpowiedzieć, żeby dodać perspektywę kilku miesięcy. Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Napij się ze mną kawy 🙂
Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).
Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.
Przeczytaj też:
Cześć
Oglądam właśnie Twój filmik na którym odpowiadasz na pytania ale chciałam o jedno spytac: jak przetransportowaliscie psy do USA?
Wylatujemy z Córka w styczniu 2024 do LA i zastanawiam się czy jest inny sposób jak tylko wziąć je do samolotu
Będę Ci wdzięczna za informacje bo póki co to mi chyba najbardziej spędza sen z powiek.
Karolina
Cześć! Przeprowadzaliśmy się w czasie trwania pandemii, wtedy wszystko było na trochę innych zasadach. Nasze psy nie mieściły się do samolotów lufthansy z Katowic ani z Wrocławia, o czym nawet nie zostaliśmy poinformowani w momencie rezerwacji dla nich biletów. Psy ostatecznie leciały CARGO z noclegiem w Frankfurcie.