podkład wielorazowy mama less waste

Podkłady jednorazowe.

Wyprawkę do szpitala robiłam według różnych list i każda zawierała coś absolutnie obowiązkowego – podkłady jednorazowe.

Kompletnie nie byłam świadoma, że te same podkłady będą mi służyły do przewijania Matyldy. W szpitalu pierwsze zmiany pieluszek robiłam na pieluszce tetrowej. Później podejrzałam doświadczone mamy, które przebierały maluszki na podkładach i to było wtedy takie ułatwienie!

Podkład był potrzebny na:

  • patologii, żeby zabezpieczyć łóżko, gdyby zaczęło się coś dziać,
  • porodówce, do korzystania z piłki i na łóżko,
  • położniczym, żeby zabezpieczyć łóżko przed odchodami połogowymi.

Coraz więcej śmieci.

W domu prawie każda zmiana pieluszki wiązała się ze zmianą podkładu. Żeby jakoś zmniejszyć ilość produkowanych odpadów cięłam podkłady na części i kładłam w newralgicznym miejscu. Sprawdzało się przez jakiś czas, ale potem przyszedł czas alergii i strzelającej kupy na szerokość pokoju. Tak było, nie kłamię. Strasznie przeszkadzały mi te podkłady. Używaliśmy już pieluch wielorazowych, a podkłady nadal (choć zdecydowanie rzadziej) lądowały w koszu.

Próbowałam przez chwilę wełnianego podkładu, ale przy walce z alergią zbyt często lądowała na nim kupa i bardziej mnie irytował niż pomagał. W końcu przyszła zamówiona ko-tetra. Używałam jej zamiast podkładów jednorazowych. Zabrudzoną prałam razem z pieluszkami wielorazowymi, więc nie był to żaden problem. Po kilku praniach tetra nabrała pełnej chłonności i złożona na pół radziła sobie lepiej od jednorazowych podkładów!

Z czasem Matylda zaczęła mniej sikać w trakcie zmienia pieluszki. Teraz wystarcza nam awaryjnie zwykła tetra złożona na pół lub mały ręczniczek, a ko-tetry używamy na pupie. Problem był jednak z wyjściem. Potrzebowałam czegoś w 100% nieprzemakalnego i tu właśnie sprawdził się podkład wielorazowy.

Podkład wielorazowy, to najlepsza rzecz jaką możecie kupić, nawet jeśli nie planujecie używać pieluch wielorazowych. W tej chwili wystarcza mi jeden, który mam na wyjścia. Przy kolejnym dziecku na pewno dokupię kilka, żeby mieć na zmianę i używać od samych narodzin ;).

Czym różni się podkład wielorazowy od podkładu jednorazowego?

Podkład jednorazowy składa się z folii i celulozy. W zależności od ceny podkłady mogą być bardziej lub mniej chłonne. Po zabrudzeniu podkład wyrzuca się do pojemnika na odpady zmieszane.

Podkład wielorazowy, tak samo jak jednorazowy, składa się z części nieprzemakalnej i części chłonnej. Część nieprzemakalna może być z paroprzepuszczalnego pulu, ceraty czy zalanolinowanej wełny. Natomiast warstwa chłonna może być na przykład z tetry lub flaneli. Zabrudzony należy wyprać tak jak pieluszki wielorazowe: W czym prać pieluszki wielorazowe?.

Podkład, który mam, składa się w malutki prostokąt, chowa się we wszytą kieszonkę, więc jest super poręczny i wygodny 🙂

Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też: Pieluchowanie noworodka i małego niemowlęcia + origami z tetry, Chusteczki wielorazowe, myjki zero waste – DIY i Jak prać pieluszki wielorazowe?


Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Chodź napić się ze mną kawy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *