rodzicielstwo bliskości mama less waste

Rodzicielstwo bliskości to filozofia.

Rodzicielstwo bliskości to filozofia oparta na zasadach teorii przywiązania. Filozofia ta mówi, że dziecko tworzy z opiekunami silną więź emocjonalną, mającą wpływ na całe jego przyszłe życie.

Głównym celem rodzicielstwa bliskości jest wychowanie dzieci w taki sposób, aby stały się dorosłymi z wysoko rozwiniętą zdolnością do empatii, potrafiącymi zadbać o potrzeby swoje i innych. Rodzicielstwo bliskości eliminuje przemoc jako środek wychowawczy. Dzięki temu pomaga zapobiegać przemocy w całym społeczeństwie. Opiera się na szacunku do dziecka i zrozumieniu jego potrzeb.

Filary rodzicielstwa bliskości.

Attachment parenting wymienia osiem głównych zasad, które wspierają budowanie bezpiecznych i silnych więzi, ale nie zakłada się, że należy przestrzegać wszystkich zasad w restrykcyjny sposób.

Osiem filarów:

 1. przygotuj się do ciąży, porodu i rodzicielstwa,
 2. karm z miłością i szacunkiem,
 3. reaguj czułością,
 4. zapewnij odżywczy dotyk,
 5. zapewnij bezpieczny sen pod względem fizycznym i emocjonalnym,
 6. zapewnij stałą i pełną miłości opiekę,
 7. praktykuj pozytywną dyscyplinę,
 8. dąż do równowagi w życiu osobistym i rodzinnym.

Jak rozumieć osiem filarów rodzicielstwa bliskości?

Ale jak rozumieć przygotowanie się do ciąży? Karmienie z szacunkiem? Odżywczy dotyk? Brzmi to nieco skomplikowanie. W praktyce jednak nie ma nic skomplikowanego.

 1. zaplanuj ciążę – odpowiednio wcześniej bierz suplementy, zbadaj krew.
 2. podążaj za dzieckiem – noworodka i niemowlę karm na żądanie, przy rozszerzaniu diety daj dziecku wybór, nie zmuszaj do jedzenia.
 3. niemowlę i małe dziecko nie potrafi wymuszać – płacz jest jedną możliwą formą komunikacji, reaguj na niego czułością.
 4. dużo przytulaj – zadbaj o kontakt skóra do skóry, chustonoszenie, masaże, mizianki.
 5. praktykuj współspanie – może być w dostawce, może być w łóżku. Zapewnij bezpieczeństwo.
 6. bądź przy dziecku – niemowlęta i małe dzieci potrzebują stałej fizycznej obecności opiekuna, który okazuje miłość i empatię.
 7. pozytywna dyscyplina – dyscyplina, która jest empatyczna, kochająca i pełna szacunku, wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem.
 8. równowaga – pamiętaj, że oprócz potrzeb dziecka są też Twoje potrzeby.

Rodzicielstwo bliskości, a wychowanie bezstresowe.

RB nie należy wiązać z wychowaniem bezstresowym. Rodzicielstwo oparte na przywiązaniu, to zaspokajanie potrzeb, których dziecko nie jest w stanie samo zaspokoić, ale również umiejętności powiedzenia „nie„. Cała rodzina zasługuje na szacunek i potrzeby wszystkich członków powinny być respektowane. Logiczne, prawda?

Pamiętaj jednak, że to Ty jesteś dorosłym, który potrafi sobie radzić z trudnymi emocjami. Dziecko dopiero się tego uczy. Ty odpowiadasz za swoje emocje. Jeśli nie chcesz się bawić w to co zaproponuje dziecko, to „nie” zwykle nie wystarczy. Dziecko poczuje się odrzucone. Powiedz o tym co czujesz i zaproponuj zabawę, która będzie Ci odpowiadać.

Wiesz, że rodzicielstwo bliskości nie jest niczym nowym? Rodzice od lat intuicyjnie i naturalnie podążali za swoimi dziećmi. Robiłaś coś o czym nie wiedziałaś, że to RB?

Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Chodź napić się ze mną kawy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Masz jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też:

Wyprawka – nasze najlepsze i najgorsze wybory.

Olejek ze słodkich migdałów – wyprawka less waste.

Moja historia porodowa – długa, ale ze szczęśliwym zakończeniem.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *