Jak zapobiegać nietrafionym prezentom mamalesswaste

Nietrafione prezenty, jak im zapobiegać?

Grające plastikowe zabawki, intensywne perfumy, zestawy kosmetyków, aromatyzowane herbaty, pluszaki. To tylko część nietrafionych prezentów, które dostały moje obserwatorki.

Święta, urodziny czy inne ważne wydarzenia w życiu sprawiają, że posiadamy rzeczy, których nie potrzebujemy. Dobrze jest dać drugie życie nietrafionym prezentom, ale jeszcze lepiej w ogóle ich nie mieć!

Dlatego podzielę się z Tobą kilkoma sprawdzonymi metodami na ich uniknięcie 🙃.

Lista prezentów

Jest to zasada numer jeden, która będzie wyjściem do każdej kolejnej metody.

Lista prezentów najlepiej funkcjonuje w wersji online, którą można udostępniać. Ja tworzę listę w Keep Note i udostępniam Dominikowi, który podpowiada reszcie rodziny czego mi brakuje. Dobrze zrobiona lista ma wypisane wszystkie marzenia, od tych drobnych, jak ulubiona herbata, po te, na które wiemy, że zawsze będzie nam szkoda wydać pieniądze. Może skok na bungee?

Jeśli nie masz żadnych pomysłów, to podrzucam moje prezentowniki less waste:

Dlaczego to jest takie ważne? Po pierwsze – mimo listy nadal ma się niespodziankę, bo nie wiadomo co się dostanie. Po drugie – osoby robiące prezent nie czują się zobowiązane do kupienia czegoś, co wykracza poza ich budżet. Nie ma nieporozumień i każdy jest szczęśliwy, a po trzecie – może się okazać, że …

Więcej osób robi zrzutkę na jeden wymarzony prezent

Ta metoda wymaga zaangażowania kilku osób, ale radość obdarowanej osoby wynagradza wysiłek, no bo kto by nie chciał spełnić swoich marzeń? Jeśli nie macie do tego głowy w czasie świąt, to jest to świetny pomysł na prezent urodzinowy.

Jeden prezent dla jednej osoby

Metoda na święta spędzane w rodzinnym gronie, gdy każdy każdemu robi prezent i na koniec wraca się do domu z torbami pełnymi czekoladek, żeli pod prysznic i innych niekoniecznie potrzebnych rzeczy.

Żeby uniknąć tej sytuacji, wystarczy zrobić losowanie osoby, której robi się prezent. Na karteczkach z imieniem każdy wypisuje 3 prezenty do 50 zł, które chciałby dostać. Dzięki tej metodzie będzie efekt niespodzianki, każdy będzie zadowolony i ograniczona jest ilość prezentów.

Prezenty tylko dla dzieci

Gdy dzieci w rodzinie jest niewiele, to ta metoda może się wydać bez sensu, ale gdy rodzina się powiększa, a dzieci jest coraz więcej, to nagle może się okazać, że same prezenty dla dzieci to już jest wyzwanie.

Chciałabym mocno uczulić, żeby zapytać rodziców, czy mają jakieś prezentowe życzenia, wskazówki, przeciwwskazania. Nie ma sensu uszczęśliwiać na siłę, serio. Grające, świecące i jeżdżące zabawki przyciągną uwagę dziecka. Mogą też sprawić, że rodzice obdarowanej pociechy będą chłodno o Tobie myśleć 😉.

Darowizny dla osób w potrzebie

Organizacji jest wiele, w okresie przedświątecznym więcej o nich słychać, warto jednak pamiętać, że pomoc jest potrzebna przez cały rok. Dlatego, jeśli ktoś mówi, że nie chce prezentu, a Ty i tak chcesz coś podarować, to taki prezent będzie najlepszym rozwiązaniem.

Gdzie można pomóc? Domy dziecka, Pajacyk, Szlachetna Paczka, Podaruj Wigilię, Banki Żywności (każda wypisana organizacja ma podpięty link, więc wystarczy w nie kliknąć). To tylko kilka przykładów, można też wpłacić darowiznę na zbiórkę konkretnej osoby lub wirtualnie adoptować zwierzę.

Czy prezenty są nam w ogóle potrzebne?

To bardzo indywidualna sprawa i myślę, że nie potrzeby tego w ogóle oceniać. Inaczej patrzymy na pewne sprawy będąc nastolatkami, a całkiem inaczej, gdy zostajemy rodzicami. Często ktoś ma tak ogromną potrzebę obdarowywania, że nie zgodzi się ”nie dać prezentu”, wtedy lepiej zaproponować coś co nam się przyda, niż dostać cokolwiek. Jeśli nie masz pomysłu, to może któryś prezentownik less waste Ci pomoże?

Co zrobić z nietrafionymi prezentami?

Nietrafionym prezentom łatwiej zapobiegać niż kombinować co z nimi zrobić. W idealnym świecie nietrafione prezenty w ogóle by nie istniały. Wiemy jednak jak jest, dlatego

już niedługo będziesz mogła przeczytać wpis o tym, co z nimi zrobić.

Zainspirowałam Cię jakoś? Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Napij się ze mną kawy ☕️

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :). Sprawdź też mój kanał na YouTube: mamalesswaste

Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.


Przeczytaj też:

Wełna z drugiej ręki – jak przygotować do noszenia i szycia.

Przeprowadzka do Stanów Zjednoczonych

Maszynka do golenia na żyletki – jaką wybrać?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *