Czy wiesz czym różni się tetra bielona od tetry niebielonej?
Chcesz kupić tetrę i okazuje się, że oprócz wyboru rozmiaru, gramatury oraz splotu, musisz jeszcze wybrać czy chcesz tetrę bieloną czy niebieloną. Czym się różnią? W szybkim skrócie: tetra bielona pozbawiona jest olejków naturalnych, a tetra niebielona je posiada.
Tetra bielona.
Jeśli tetra jest bielona, to widać to na pierwszy rzut oka – jest śnieżnobiała. Biel uzyskana jest poprzez obróbkę chemiczną, dzięki której tetra pozbawiona jest naturalnych olejów i szybko nabiera pełnej chłonności.
Do bielenia zwykle używany jest chlor. Taką tetrę znajdziesz w supermarketach czy na allegro. W sklepach z pieluszkami wielorazowymi można już coraz częściej spotkać tetry bielone nadtlenkiem wodoru, czyli wodą utlenioną. Ta tetra jest w 100% bezpieczna dla skóry dziecka, ale cały proces jest droższy od wybielania chlorem.
Tetra bielona potrzebuje dwóch do trzech prań żeby nabrać pełnej chłonności.
Tetra niebielona.
Ta tetra nie ma żadnego kontaktu z chemikaliami przez co pozostaje naturalnie beżowa, a oleje zawarte w włóknach utrudniają absorpcję.
Taka tetra potrzebuje około dziesięciu prań aby wypłukać oleje i nabrać pełnej chłonności. Zamiast prań można zamoczyć tetrę na kilka godzin w wodzie z płynem do mycia naczyń i dokładnie wypłukać. Ale czy da się wypłukać naturalne oleje bez niepotrzebnego zużywania wody? No pewnie! 😉 Użyj pieluszki jako podkładu do przewijania albo załóż na pupę i po prostu szybciej zmień pieluszkę.
Na zdjęciu dwie te same tetry. U góry nowa, nie prana ani razu, niżej tetra używana kilka miesięcy.
Którą tetrę wybrać?
Tetra niebielona jest uważana za bardziej ekologiczną od tetry bielonej ze względu na krótszy proces obróbki włókien. Dzięki temu potrzebna jest mniejsza ilość wody do produkcji pieluszki. Jednak poza tym aspektem tetra bielona nadtlenkiem wodoru niczym się nie różni od tetry niebielonej.
Najlepszym wyborem będzie tetra z drugiej ręki, możesz jej szukać na bazarkach wielopielo. Jednak używane tetry mają tak duże wzięcie, że jest to towar deficytowy ;).
Jeśli interesuje Cię temat tetry, to sprawdź jeszcze te posty:
- Jak złożyć tetrę w pickman fold?,
- Jakie są rodzaje tetry do pieluchowania wielorazowego?,
- Jak prać pieluszki wielorazowe?,
- Tetra w prostokąt – mamalesswaste fold
Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Chodź napić się ze mną kawy 🙂
Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).
Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.
Przeczytaj też:
Wyprawka – nasze najlepsze i najgorsze wybory.