Less waste, co to w ogóle znaczy?

Z angielskiego „less waste” oznacza mniej odpadów”.

Less waste nie ma definicji. Less waste to styl życia, którego celem jest ograniczenie produkcji odpadów, a tym samym troska o środowisko. Żyjemy w czasie kryzysu klimatycznego. Temperatury na Ziemi są coraz wyższe, lodowce topnieją. Wraz z roztopem wiecznej zmarzliny na Syberii uwalniany jest metan – bardzo silny gaz cieplarniany. To człowiek zmienił klimat. Żyjąc less waste zdajemy sobie sprawę z problemu jakim są odpady.

Jak żyć less waste?

Bycie less waste nie ma żadnych sztywnych, narzuconych z góry, zasad. Ograniczasz tyle i w taki sposób, na ile jesteś w stanie. Czasami będzie Ci szło lepiej, czasami gorzej, to nie ma znaczenia! Najmniejsze kroki, w duchu less waste, na globalną skalę, mają ogromne znaczenie dla środowiska.

Bierzesz swoją torbę na zakupy, wyjadasz resztki z lodówki, pijesz wodę z kranu, kupujesz rzeczy z drugiej ręki, unikasz jednorazowych produktów – tak! jesteś less waste. Proste, prawda? Dieta wege i wegan też jest less waste 😉 Do wyprodukowania 1 kilograma wołowiny potrzeba 14 500 litrów wody.

Jeśli nie wiesz od czego zacząć możesz inspirować się zasadami, którymi kierują się osoby żyjące zero waste.

Zasada 7R:

  1. refuse – odmawiaj,
  2. reduce – ograniczaj,
  3. reuseużywaj ponownie,
  4. recycle – recyklinguj,
  5. rot – kompostuj,
  6. renew – odnawiaj,
  7. rethink – przemyśl.

Dodaj komentarz