dlaczego i od kiedy żyję less waste

Odpowiedziałam Wam już na pytanie dlaczego żyję less waste, ale tamta odpowiedź nie do końca jest prawdą.

Nie jest prawdą, ponieważ nie zaczęłam żyć less waste w momencie, w którym dowiedziałam się, że jestem mamą. Nie zaczęłam żyć less waste, gdy miałam Matyldę pierwszy raz w swoich ramionach. Bycie mamą sprawiło, że chcę się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Propagować lepsze życie, ale less waste było ze mną już od bardzo dawna.

Nie potrafię precyzyjnie odpowiedzieć kiedy zaczęłam przejmować się środowiskiem i ograniczać ilość śmieci. To był proces, który we mnie kiełkował i ewoluował.

Zaczęło się w szkole od zbierania makulatury.

Później zbierałam baterie, plastikowe zakręteki (to nadal robię!). Zakupy do własnej bawełnianej torby, ubrania z lumpeksów i pierwszy kubeczek menstruacyjny Organicup kupiony na Groupnie. Moje codziennie wybory decydowały o byciu less waste. Oczywiste jest, że łatwiej jest żyć less waste, gdy żyjemy na własny rachunek niż, gdy trzeba się dostosować do życia z rodziną. Nie na wszystko i wszystkich mamy wpływ, ale każdy jeden czyn ma znaczenie.

Teraz staram się ograniczać jedzenie produktów odzwierzęcych. Czasem z lepszym, a czasem gorszym skutkiem, ale alergia Matyldy udowodniła mi, że jestem w stanie jeść 100% wegańsko. Piję wodę z kranu. W sklepie wybieram produkty w szkle. Sortujemy śmieci, a części dajemy drugie życie. Używam szamponu, odżywki i mydła w kostce. I wiele, wiele innych rzeczy. ale. Ogromnie dumna jestem z pieluch wielorazowych, bo to chyba wymaga ode mnie najwięcej energii.

Ale dlaczego żyję less waste?

Bo naprawdę nasze działania mają wpływ na przyszłość. Nie ulega wątpliwości, że obecna sytuacja ekologiczna nie poprawi się bez zmian największych koncernów. Natomiast to z jednostek składa się społeczeństwo, które ma wpływ na ich wybory.

To dla nas wielkie firmy produkują niezliczoną ilość ubrań, których 40% spalają, bo nie ma kto ich nosić. To dla nas producenci prześcigają się w tworzeniu nieprzemakalnych, jednorazowych pampersów, które są wybielane chlorem i rozkładają się na wysypisku średnio 450 lat. To my jesteśmy konsumentami, bez których firmy nie istnieją.

Więc tak, nasz wybór ma znaczenie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *