Rodzicielstwo bliskości to filozofia.
Rodzicielstwo bliskości to filozofia oparta na zasadach teorii przywiązania. Filozofia ta mówi, że dziecko tworzy z opiekunami silną więź emocjonalną, mającą wpływ na całe jego przyszłe życie.
Głównym celem rodzicielstwa bliskości jest wychowanie dzieci w taki sposób, aby stały się dorosłymi z wysoko rozwiniętą zdolnością do empatii, potrafiącymi zadbać o potrzeby swoje i innych. Rodzicielstwo bliskości eliminuje przemoc jako środek wychowawczy. Dzięki temu pomaga zapobiegać przemocy w całym społeczeństwie. Opiera się na szacunku do dziecka i zrozumieniu jego potrzeb.
Filary rodzicielstwa bliskości.
Attachment parenting wymienia osiem głównych zasad, które wspierają budowanie bezpiecznych i silnych więzi, ale nie zakłada się, że należy przestrzegać wszystkich zasad w restrykcyjny sposób.
Osiem filarów:
- przygotuj się do ciąży, porodu i rodzicielstwa,
- karm z miłością i szacunkiem,
- reaguj czułością,
- zapewnij odżywczy dotyk,
- zapewnij bezpieczny sen pod względem fizycznym i emocjonalnym,
- zapewnij stałą i pełną miłości opiekę,
- praktykuj pozytywną dyscyplinę,
- dąż do równowagi w życiu osobistym i rodzinnym.
Jak rozumieć osiem filarów rodzicielstwa bliskości?
Ale jak rozumieć przygotowanie się do ciąży? Karmienie z szacunkiem? Odżywczy dotyk? Brzmi to nieco skomplikowanie. W praktyce jednak nie ma nic skomplikowanego.
- zaplanuj ciążę – odpowiednio wcześniej bierz suplementy, zbadaj krew.
- podążaj za dzieckiem – noworodka i niemowlę karm na żądanie, przy rozszerzaniu diety daj dziecku wybór, nie zmuszaj do jedzenia.
- niemowlę i małe dziecko nie potrafi wymuszać – płacz jest jedną możliwą formą komunikacji, reaguj na niego czułością.
- dużo przytulaj – zadbaj o kontakt skóra do skóry, chustonoszenie, masaże, mizianki.
- praktykuj współspanie – może być w dostawce, może być w łóżku. Zapewnij bezpieczeństwo.
- bądź przy dziecku – niemowlęta i małe dzieci potrzebują stałej fizycznej obecności opiekuna, który okazuje miłość i empatię.
- pozytywna dyscyplina – dyscyplina, która jest empatyczna, kochająca i pełna szacunku, wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem.
- równowaga – pamiętaj, że oprócz potrzeb dziecka są też Twoje potrzeby.
Rodzicielstwo bliskości, a wychowanie bezstresowe.
RB nie należy wiązać z wychowaniem bezstresowym. Rodzicielstwo oparte na przywiązaniu, to zaspokajanie potrzeb, których dziecko nie jest w stanie samo zaspokoić, ale również umiejętności powiedzenia „nie„. Cała rodzina zasługuje na szacunek i potrzeby wszystkich członków powinny być respektowane. Logiczne, prawda?
Pamiętaj jednak, że to Ty jesteś dorosłym, który potrafi sobie radzić z trudnymi emocjami. Dziecko dopiero się tego uczy. Ty odpowiadasz za swoje emocje. Jeśli nie chcesz się bawić w to co zaproponuje dziecko, to „nie” zwykle nie wystarczy. Dziecko poczuje się odrzucone. Powiedz o tym co czujesz i zaproponuj zabawę, która będzie Ci odpowiadać.
Wiesz, że rodzicielstwo bliskości nie jest niczym nowym? Rodzice od lat intuicyjnie i naturalnie podążali za swoimi dziećmi. Robiłaś coś o czym nie wiedziałaś, że to RB?
Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Chodź napić się ze mną kawy 🙂
Masz jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).
Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.
Przeczytaj też:
Wyprawka – nasze najlepsze i najgorsze wybory.
Olejek ze słodkich migdałów – wyprawka less waste.
Moja historia porodowa – długa, ale ze szczęśliwym zakończeniem.