Olejek ze słodkich migdałów – wyprawka less waste.
Olej ze słodkich migdałów – jakie ma właściwości? Olej zawiera proteiny, sole mineralne, magnez oraz witaminy z grupy A, E, D, B. Szybko się wchłania w skórę, łagodzi podrażnienia, usuwa martwe komórki i głęboko nawilża. Dzięki temu wszystkiemu daje radę zmyć nawet wodoodporny makijaż! Dodatkowo jest hipoalergiczny, więc bezpieczny dla dzieci i może być stosowany przy reakcjach alergicznych. Brzmi jak magia, co nie? 😀 A to wszystko w jednej małej buteleczce.
Ale więc do czego go wykorzystać?
#1 Olej ze słodkich migdałów do kąpieli
Kąpiele noworodków w szpitalach są coraz rzadsze. Doceniono właściwości mazi płodowej, która chroni i nawilża delikatną skórę maluszka. Pierwsza kąpiel może odbyć się nawet do tygodnia po porodzie. Matylda swoją pierwszą kąpiel miała w domu – pięć dni po narodzinach.
Do umycia wystarczy sama woda, wrażliwa skóra dziecka nie potrzebuje specjalistycznych płynów, szamponów, czy emulsji. Jeśli umyjesz bobasa w samej wodzie, to nie osuszaj skóry. Nałóż na dłonie kilka kropli oleju ze słodkich migdałów i wmasuj go spokojnymi ruchami w wilgotną skórę. Skóra noworodka łuszczy się w pierwszych dniach, ale to normalny proces. Wszystko jest okej :).
Jeśli jednak nie jesteś przekonana do mycia dziecka w samej wodzie, możesz dodać do wanienki kilka kropli olejku. Olej delikatnie otuli i zabezpieczy skórę. Po takiej kąpieli nie musisz dodatkowo nawilżać skóry maluszka. Osusz ciałko przykładając miejsce przy miejscu ręcznik, nie zapominając o paszkach, szyjce i pachwinach – miejscach szczególnie narażonych na odparzenia.
#2 Olej ze słodkich migdałów na ciemieniuchę
Wbrew legendom naszych babć, ciemieniucha nie powstaje w skutek złej pielęgnacji dziecka. Za ciemieniuchę odpowiedzialna jest nadprodukcja łoju w gruczołach łojowych, która spowodowana jest działaniem w organizmie dziecka hormonów matki. Ciemieniucha może też pojawić się przy alergiach, tak jak w naszym przypadku.
Aby pozbyć się ciemieniuchy, 15 minut przed kąpielą wsmaruj olej w głowę dziecka i załóż bawełnianą czapkę. W trakcie kąpieli zanurz główkę w wodzie i pozwól działać ciepłej wodzie. Po kąpieli wymasuj główkę miękką szczotką lub pieluszką tetrową.
#3 Mycie pupy przy zmianie pieluszek
Olej migdałowy w połączeniu z wodą doskonale sprawdzi się do przemywania pupy przy zmianie pieluszki. Skóra będzie oczyszczona, nawilżona, zabezpieczona, a przy jakichkolwiek odparzeniach olej przyspieszy procesy naprawcze.
Czego potrzebujesz?
- niewielkiego pojemnika, do którego wlejesz wodę,
- kilka kropli oleju,
- myjki, mogą być wielorazowe Chusteczki wielorazowe, myjki zero waste – DIY
#4 Ciążowy brzuszek
W trakcie ciąży, gdy brzuszek robi się coraz większy, możesz odczuwać ciągnięcie, pieczenie, czy swędzenie skóry na brzuchu. Rozciągnięta skóra jest cieńsza i szybciej się przesusza. Wmasuj codziennie wieczorem olejek ze słodkich migdałów w brzuch. Zakaz masażu brzucha w ciąży to mit, dotykaj, głaszcz i masuj go tak dużo jak masz ochotę.
Inne zastosowania
Jak jeszcze można wykorzystać olejek ze słodkich migdałów? Olej ze słodkich migdałów jest naprawdę wielozadaniowy, dlatego jest tak bardzo less waste.
Olej możesz wmasować w dekolt, twarz czy włosy. Masz suche skórki wokół paznokci? Również olej świetnie na nie wpłynie. Jeśli przygotowujesz się do świadomego porodu, to olej świetnie się nada do masażu krocza. Dowiedziałaś się czegoś nowego? Możesz postawić mi wirtualną kawę 🙂
Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).
Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.
Przeczytaj też:
Maszynka do golenia na żyletki – jaką wybrać?
Pieluchowanie wielorazowe noworodka i małego niemowlęcia + origami z tetry