A potem doszły nam odparzenia (…). Czułam się jak najgorsza matka, bo pupa wcale nie chciała wyzdrowieć.
Przygotowując się do wpisu o tym, co nam się sprawdziło, a co nie: Wyprawka – nasze najlepsze i najgorsze wybory. przypomniałam sobie całe nasze początki, w tym pierwsze odparzenia..
Mati była maleńka. Gdy wracałyśmy do domu ważyła 2620 gramów. Przewijanie, ubieranie, mycie były dla mnie potwornie stresujące. Wydawała się tak delikatna, że nawet niewłaściwe założenie rękawa mogło złamać jej rączkę. A potem doszły nam odparzenia pupy. Szukałam w Internecie informacji co robić, ale to co pomagało innym mamom nie pomagało nam. Czułam się jak najgorsza matka, bo pupa wcale nie chciała wyzdrowieć.
W końcu z pomocą położnej doszliśmy do tego co jest u nas przyczyną i jak powinniśmy działać. Za odparzenia była winna alergia pokarmowa. O alergii więcej przeczytasz tutaj: Dieta Marty karmiącej + wegański chlebek bananowy
Odparzenia, skąd się biorą?
Skóra noworodka jest bardzo delikatna. Czasami pomimo starań rodziców pupa malucha robi się czerwona i bolesna. Co w takim razie może powodować odparzenia?
- alergia na środki zawarte w pampersach,
- alergia na środki zawarte w chusteczkach nawilżanych,
- zbyt długie przebywanie w brudnej pieluszce,
- niedokładne domywanie i osuszanie skóry po zmianie pieluszki,
- ząbkowanie,
- alergie pokarmowe.
Na początku może być ciężko właściwie zdiagnozować przyczynę. Warto wtedy skonsultować się z położną środowiskową lub pediatrą.
Jak zapobiegać odparzeniu pupy?
- Używaj pieluszek wielorazowych. Oprócz związków chemicznych zawartych w pampersach, które mogą uczulić, to pampers przepuszcza powietrze TYLKO do pierwszego zmoczenia pieluszki. Potem pupa Twojego dziecka po prostu się zaparza, co prowadzi do odparzeń.
- Zmieniaj pieluszkę po każdym siku. U noworodka powinna to być oczywistość, u starszych niemowląt bez problemów skórnych zmieniamy pampersa i pieluszki wielorazowe maksymalnie co 1,5 / 2 godziny. Chyba, że lubicie ZUM (zapalenie układu moczowego), to możecie rzadziej ;).
- Przemywaj pupę wodą z dodatkiem olejku ze słodkich migdałów.
- Daj pupie pooddychać bez pieluszki. Częste wietrzenie świetnie zapobiega odparzeniom jak i je leczy. Połóż dziecko na wielorazowym podkładzie do przewijania lub załóż luźno tetrę na pupę: Jak złożyć tetrę w pickman fold?
- Po myciu delikatnie i dokładnie osuszaj pupę. Otarcia i wilgotna skóra sprzyjają powstaniu bolesnych odparzeń. Zamiast wycierać, przykładaj pieluszkę miejsce przy miejscu.
- Natłuszczaj pupę. Może to być czysta lanolina, olejek ze słodkich migdałów lub coś innego co zabezpieczy pupę przed kontaktem z moczem.
Jak leczyć odparzenie?
Na odparzenia stosuj wszystkie poprzednie kroki. Oprócz nich bardzo dobrze działają lecznicze kąpiele: z dodatkiem kobiecego mleka, w krochmalu, czy w roztworze nadmanganianu potasu. Włóż do pieluszki między skórę dziecka, a wkład chłonny wełnę leczniczą. Dostaniesz ją w aptece. Nałóż na pupę Bepanthen Baby / Sudocrem / Bepanthen Sensiderm.
Umyślnie nie wymieniam silnie działających maści, bo uważam, że ich stosowanie powinno być skonsultowane ze specjalistami.
Oczywiście nie stosuj wszystkiego jednocześnie. Próbuj i obserwuj co pomaga Twojemu maluchowi. Czytaj dokładnie ulotki – nie przesadź z ilością nadmanganianu potasu, a pod wełnę leczniczą nie smaruj niczym pupy. Jeśli nie będziesz widziała poprawy zawsze skonsultuj się ze swoją położną lub pediatrą.
Jeśli oglądałaś live, to wiesz, że nam Linomag kompletnie nie pomógł przy odparzeniach, dlatego nie wymieniłam go przy leczeniu. Natomiast są mamy, którym pomógł i możesz nim też śmiało natłuszczać.
Lubisz moje treści i chcesz mnie wesprzeć? Chodź napić się ze mną kawy 🙂
Masz jeszcze jakieś pytania? Codziennie spotkasz mnie na moim Instagramie: www.instagram.com/mamalesswaste i tam też szybciej na nie odpowiem :).
Myślisz, że komuś może się przydać ten wpis? Śmiało go udostępnij i puść dalej w świat.
Przeczytaj też:
Skoki rozwojowe – kiedy się ich spodziewać.
Pieluchowanie noworodka i małego niemowlęcia + origami z tetry
Świetny wpis???? Ja myłam Synka w wodzie z olejkiem z migdałów, ogólnie nie było nigdy dużych odparzeń bo używałam eko jednorazowych pampersów ale raz się trafiło to umyłam go w wodzie z krochmalem,wietrzyłam i obyło się bez maści. Teraz Wielopielo i nie ma odparzeń ani odrobinę.
Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję! 🙂 Super, że nie macie problemów z pupą. U nas jednak mimo wielopielo i tak mamy odparzenia przy alergii pokarmowej i ząbkowaniu. Nie są to rany, a jedynie zaczerwienienie, ale i tak trzeba dużo wietrzyć i dbać 🙂
Czy jeśli pojawiło się odparzenie, to mogą być za to odpowiedzialne pieluszki wielo, o które nieprawidłowo dbamy? W sensie czytałam gdzieś, że jak się zrobią złogi na wkładach to może się tak dziać…
Jak rozpoznać, że te złogi się wytworzyły i że to one są odpowiedzialne za ogień na pupie?
Tak, złogi mogą powodować odparzenia. Żeby zapobiec złogom należy odpowiednio prać pieluszki, odsyłam do wpisów na ten temat: http://mamalesswaste.com/jak-prac-pieluszki-wielorazowe/ i http://mamalesswaste.com/w-czym-prac-pieluszki/ . Prawidłowo prane pieluszki nie powinny mieć złogów. Pieluszki, które mają złogi mają plamy, są zaszarzałe, śmierdzą.